*4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Δείτε τη Βαθμολογία Γιουρόπα Λιγκ

*Στον πρώτο γύρο: Λέστερ – Μπράγκα 4-0

*Μόλις μια ήττα υπέστη η Μπράγκα στα τελευταία δέκα εντός έδρας ματς στο Γιουρόπα Λιγκ (6-3-1).

Μπράγκα – Λέστερ στο Pamestoixima.gr

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έχει πάρει το πάνω χέρι στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς με έξι πόντους βρίσκεται στο +3 απ’ την ΑΕΚ, την οποία έχει κερδίσει 3-0 εντός έδρας. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που δε διασυρθεί στην Αθήνα, η Μπράγκα θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την «ένωση». Σήμερα έχει την ευκαιρία να κάνει άλμα πρόκρισης, καθώς ενδεχόμενη νίκη θα τη φέρει στους εννέα βαθμούς και λογικά στο +3 απ’ την ΑΕΚ, την οποία αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική. Έρχεται απ’ την εκτός έδρας «βαριά» ήττα 4-0 απ’ τη Λέστερ, σε ματς που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δίκαια.

Ωστόσο, αυτό το αποτέλεσμα δεν την επηρέασε ψυχολογικά, αφού μερικές ημέρες αργότερα πέρασε με 2-3 απ’ την έδρα της Μπενφίκα, αποτέλεσμα που συνδυάστηκε με καταπληκτική εμφάνιση! Ήταν πολύ γρήγορη και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, είχε όλους τους παίκτες σε μεγάλη βραδιά, αγχώθηκε λίγο στο φινάλε, όμως πήρε αυτό που άξιζε. Κάνει τρομερά πράγματα στο πρωτάθλημα, έρχεται από πέντε σερί νίκες και πλέον είναι δεύτερη με 15 πόντους, στο -4 απ’ την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Επέστρεψε απ’ τη διακοπή με αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην Τροφένσε, σε ματς που έπαιξαν λίγοι βασικοί, χρειάστηκε γκολ στις καθυστερήσεις για να πάρει την πρόκριση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-2 επί της Τροφένσε για το Κύπελλο. Στο 1-1 το σκορ μέχρι το 50’, ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες στο 65’, το τελικό 1-2 ήρθε στις καθυστερήσεις για την Μπράγκα.

ΜΠΡΑΓΚΑ Στατιστικά

*Εχει 4/7 N/G στα τελευταία της παιχνίδια (δες το στο Pamestoixima.gr).

*Εχει 7/9 over 2,5 στα τελευταία ματς.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΛΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κάποια στιγμή θα έχανε ξανά η Λέστερ, ήταν λογικό ότι αυτό θα μπορούσε να συμβεί σ’ ένα παιχνίδι με υψηλές απαιτήσεις. Τέτοιο ήταν το εκτός έδρας ντέρμπι με τη Λίβερπουλ την Κυριακή, εκεί που η Λέστερ ουσιαστικά δε βγήκε να παίξει. Δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που είδαμε σε προηγούμενα ματς, έκανε πάρα πολλά λάθη, στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε δύο γκολ και δεν ήταν ανταγωνιστική. Βελτιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, όμως η Λίβερπουλ παρέμεινε πολύ καλύτερη, επικράτησε δίκαια και έφτασε άνετα στο 3-0, είχε επίσης δύο δοκάρια!

Επιστροφή στις ήττες για τη Λέστερ έπειτα από έξι σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, στο 6-0-3 το ρεκόρ της στην Πρέμιερ, έμεινε στους 18 πόντους και είναι ισόβαθμη με την Τσέλσι, στο -2 από Τότεναμ και Λίβερπουλ. «Πήραμε ένα καλό μάθημα», είπε ο κόουτς Ρότζερς. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, είναι «αφεντικό» του ομίλου με 3/3 νίκες με επιμέρους σκορ 9-1, ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την πρόκριση, σήμερα θέλει νίκη για να εξασφαλίσει την πρωτιά. Ακόμη και η ισοπαλία δε θα είναι κακό αποτέλεσμα. Γνωστές οι απουσίες, σίγουρα θα πάρουν ανάσες κάποιοι εκ των βασικών.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 κόντρα στη Λίβερπουλ. Στο 21’ το 1-0 με αυτογκόλ του Έβανς, το 2-0 ήρθε στο 41’ απ’ τον Ζότα. Στο 86’ το τελικό 3-0 απ’ τον Φιρμίνο.