6η αγωνιστική – Φάση των ομίλων

*Με στόχο τη νίκη θα παραταχθούν απόψε και οι δυο ομάδες, για να τερματίσουν στην πρώτη θέση του ομίλου και να πάρουν το εισιτήριο για την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης. Βολεύεται και με ισοπαλία ο Ερυθρός Αστέρας, αρκεί να μην κερδίσει η Μίντιλαντ στην έδρα της Λουντογκόρετς, στο άλλο παιχνίδι.

*Η Μπράγκα θα τερματίσει δεύτερη αν τόσο η ίδια όσο και η Μίντιλαντ (στο άλλο παιχνίδι του ομίλου) δεν κερδίσουν. Ο Ερυθρός Αστέρας θα πάρει τη δεύτερη θέση αν χάσει και η Μίντιλαντ δεν κερδίσει ή αν φέρει ισοπαλία και η Μίντιλαντ κερδίσει.

*Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν πρώτη φορά στον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της σεζόν 2005-2006, με το πρώτο παιχνίδι στη Σερβία να λήγει ισοπαλία χωρίς τέρματα και τη ρεβάνς στην Πορτογαλία να είναι 1-1. Δυο χρόνια αργότερα, αναμετρήθηκαν και πάλι για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ, σε μονό παιχνίδι της φάσης των ομίλων, με τη Μπράγκα να επικρατεί με 2-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Στον πρώτο γύρο: Ερυθρός Αστέρας – Μπράγκα 2-1

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Μπράγκα, μετά και από εκείνη επί της Βιζέλα (4-1 εντός), για το πρωτάθλημα. Την Κυριακή, η ομάδα του Κάρλος Καρβαχάλ υποδέχθηκε την Εστορίλ, επίσης για το πρωτάθλημα Πορτογαλίας, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, ωστόσο η ίδια είχε σε μεγάλα κέφια τον Ρικάρντο Ορτά, για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Έφτασε έτσι τους 25 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, στο -5 από την τριάδα.

Τρεις νίκες και δυο ήττες ο απολογισμός της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ, οπότε και είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου της, στο -1 από τον Ερυθρό Αστέρα, ερχόμενη από την ήττα με 3-2 στη Δανία, κόντρα στη Μίντιλαντ. Με νίκη απόψε, τερματίζει πρώτη και προκρίνεται απευθείας στη φάση των “16”. Σε διαφορετική περίπτωση, θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Μίντιλαντ, για να συνεχίσει στη διοργάνωση και να μην υποβιβαστεί στο Κόνφερενς Λιγκ.

“Ο Ερυθρός Αστέρας είναι στα ίδια επίπεδο με το παιχνίδι στη Σερβία, ωστόσο εμείς είμαστε σε πολύ καλύτερο και τα αποτελέσματα το επιβεβαιώνουν. Διανύουμε καλή περίοδο, πετυχαίνουμε τέρματα, παίζουμε επιθετικά, έχουμε καλή αμυντική λειτουργία και αυτοπεποίθηση. Αν είμαστε και απόψε έτσι, θα πάρουμε την πρώτη θέση στον όμιλο”, δήλωσε ο κόουτς Καρβαχάλ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Εστορίλ, για το πρωτάθλημα. Τα δυο τέρματα της σημείωσε ο Ρικάρντο Ορτά (34′, 39′), ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 24′, ολοκληρώνοντας το ματς με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Λούκας Μινέιρο στο 65ο λεπτό.

Μπράγκα Στατιστικά

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στην Bwin)

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται ο Ερυθρός Αστέρας, ερχόμενος από επτά διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς φιλοξενήθηκε από τη Νάπρεντακ, για το πρωτάθλημα Σερβίας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και απέκτησε σαφές προβάδισμα, κάνοντας συντήρηση στο δεύτερο μισό. Με 50 βαθμούς, είναι στη δεύτερη θέση, στο -3 από την πρωτοπόρο Παρτιζάν.

Στο Γιουρόπα Λιγκ τώρα, βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει δέκα βαθμούς, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί της Λουντογκόρετς (1-0 εντός). Για να τερματίσει εκεί και να πάρει την απευθείας πρόκριση στους “16”, θέλει νίκη απόψε. Τερματίζει πρώτος ακόμη και αν έρθει ισόπαλος απόψε και δεν κερδίσει η Μίντιλαντ. Ενώ αν ηττηθεί και κερδίσουν και οι Δανοί, θα συνεχίσει στο Κόνφερενς Λιγκ. Στα θετικά για τον Στάνκοβιτς, το γεγονός ότι δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα.

Στην αποστολή που ταξίδεψε στην Πορτογαλία είναι οι Μπόριαν, Πόποβιτς, Γκόρντιτς, Γκόμπελιτς, Γκάγιτς, Ντράγκοβιτς, Ντέγκενεκ, Πάνκοφ, Εράκοβιτς, Ρόντιτς, Πέτροβιτς, Κρίστισιτς, Κάνγκα, Σρνιτς, Ίβανιτς, Στάνιτς, Μπεν, Κατάι, Ζίβκοβιτς, Πάβκοφ και Λάζετιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νάπρεντακ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Ρόντιτς, ενώ στο 43′ ο Κατάι διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.