Προημιτελική φάση της διοργάνωσης

*Μονοί νοκ-άουτ αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*60% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η νικήτρια του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης τη Σενεγάλη ή την Ισημερινή Γουινέα.

*Η Τυνησία έχει αποκλειστεί στις 5 από τις 6 φορές που έχει βρεθεί στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 3 από τις 4 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Africa

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιβλήθηκε επί της Γκαμπόν στα πέναλτι (καν. διάρκεια 1-1), στη φάση των “16” της διοργάνωσης. Σε ένα επεισοδιακό 1ο ημίχρονο με πολλά φάουλ, ο Μπερτράν Τραορέ αστόχησε σε πέναλτι στο 18′, για να ανοίξει τελικά το σκορ δέκα λεπτά αργότερα (1-0 στο 28′). Οι Γκαμπονέζοι ήταν καλύτεροι και είδαν γκολ τους να ακυρώνεται σε κρίσιμο χρονικό σημείο (42′). Πίεσαν για την ισοφάριση στο β’ μέρος και παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 67′, διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στο 90+1′. Δεν υπήρξε αλλαγή σκηνικού στην παράταση, η Μπουρκίνα Φάσο τελικά πήρε την πρόκριση, με τον Κεντραόγκο του ΠΑΟΚ Β’ να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στη διαδικασία των πέναλτι.

Ήταν το 3ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα στη διοργάνωση (1-2-0). Μετράει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 17 επίσημα παιχνίδια της (8-8-1). Έχει σκοράρει στα 9 από τα τελευταία 10 παιχνίδια της, επίσημα και φιλικά.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση, με την αποστολή της να μην αντιμετωπίζει προβλήματα λόγω covid-19.

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση επί της Γκαμπόν στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια), για τη φάση των “16”.

Μπουρκίνα Φάσο Στατιστικά

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην στοιχιμαν)

*3 συνεχόμενα under2.5 γκολ.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΤΥΝΗΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 0-1 της Νιγηρίας, για τη φάση των “16” του τουρνουά. Είδε πολλούς παίκτες της να παίρνουν δικαίωμα συμμετοχής τελευταία στιγμή, γεγονός που περισσότερο την συσπείρωσε, παρά την αποδιοργάνωσε. Κλείστηκε στα καρέ της, περιμένοντας τη Νιγηρία και με σκοπό να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 47′, με τον Εμσακνί να σκοράρει σε 5η διαφορετική τελική φάση του Κόπα Άφρικα. Το έργο της έγινε ευκολότερο στο 66′, όταν και έμεινε με παίκτη περισσότερο στο γήπεδο, λόγω αποβολής του Ιβόμπι. Οι Νιγηριανοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Ήταν η 2η της νίκη σε 4 παιχνίδια στο τουρνουά. Τα 3 από τα 4 αυτά παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί με το ίδιο σκορ (1-0). Μετράει 6 νίκες στους τελευταίους 10 επίσημους αγώνες της.

Αμφίβολοι λόγω covid-19 οι Λαϊντουνί και Μπ. Χαμιντά.

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία πρόκριση με 0-1 επί της Νιγηρίας, για τη φάση των “16”.