* 26η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Χόλσταϊν Κίελ – Μπόχουμ 3-0

* Η Χόλσταϊν Κίελ αγνοεί τη νίκη στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Χόλσταϊν Κίελ για το πρωτάθλημα.

ΜΠΟΧΟΥΜ

Μία πάρα πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη πανηγύρισε τη Δευτέρα (5/3) η Μπόχουμ επί της Ίνγκολσταντ (1-0 εκτός έδρας), στη μάχη που δίνει για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 28’, όταν ο Κούτσκε είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να λέει «όχι» στο πέναλτι που εκτέλεσε. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τέστσε, μετά την ασίστ του Στόγκερ. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Ντουτ για την ίδια διοργάνωση γνώρισε δύο ήττες, αυτές από τις Ντούισμπουργκ (2-0) και Μπίλεφελντ (1-0).

Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκε NG, ενώ στις επτά σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. «Η αγωνιστική νοοτροπία των ποδοσφαιριστών μου είναι εξαιρετική, αυτό φάνηκε στην αναμέτρηση με την Ίνγκολσταντ. Πρέπει να έχουμε μία σωστή μίξη αγωνιστικού πάθους και καλού ποδοσφαίρου», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής της Μπόχουμ, Ρόμπιν Ντουτ, ο οποίος δεν αντιμετωπίζει σχεδόν κανένα αγωνιστικό πρόβλημα εν όψει της σημερινής μάχης με τη Χόλσταϊν Κίελ.

Προηγούμενο ματς: Η Μπόχουμ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Μπόχουμ για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Μπόχουμ – Χόλσταϊν Κίελ παίζει στην Betshop

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Έπρεπε να περάσουν έντεκα ολόκληρες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε οχτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες, για να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών η Χόλσταϊν Κίελ στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 5-0 της Ντούισμπουργκ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του Κινσόμπι στο 18’, προτού ο Ντρέξλερ διπλασιάσει τα τέρματά τους δύο λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 51’ ο Σίντλερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στο 62’ ο Τσίτσος σκόραρε για τέταρτη φορά για τη Χόλσταϊν Κίελ.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Νάουμπερ με αυτογκόλ. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «πελαργοί» για την ίδια διοργάνωση αγνοούν τη νίκη, σημειώνοντας τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκε GG, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Έχουμε την ίδια αυτοπεποίθηση που είχαμε και τις προηγούμενες αναμετρήσεις, δεν φοβηθήκαμε σε κανένα σημείο. Την προηγούμενη βδομάδα επιβραβεύσαμε τους εαυτούς μας. Στόχος μας είναι να τα δίνουμε όλα σε κάθε αναμέτρηση», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χόλσταϊν Κίελ, Μάρκους Άνφανγκ.

Προηγούμενο ματς: Η Χόλσταϊν Κίελ ξέσπασε κόντρα στην Ντούισμπουργκ, επικρατώντας εντός έδρας με 5-0 για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Χόλσταϊν Κίελ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.