*8η αγωνιστική

*Παρελθόν αποτέλεσε από την τεχνική ηγεσία της Λουντογκόρετς ο Στόιτσο Τσόεφ την Κυριακή (25/8). Τη θέση του ανέλαβε ο μέχρι πρότινος βοηθός του, Στάνισλαβ Γκέντσεφ. Ο 38χρονος Βούλγαρος αγωνίστηκε ως ποδοσφαιριστής στο σύλλογο από το 2011 μέχρι το 2013.

*Η Λουντογκόρετς παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της (7-1-0) με αντίπαλο την Μπότεφ Βράτσα.

Μπότεφ Βράτσα – Λουντογκόρετς στον Stoiximan

ΜΠΟΤΕΦ ΒΡΑΤΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Μπότεφ Βράτσα στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Τη Δευτέρα (26/8) επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Έταρ συγκεντρώνοντας οχτώ βαθμούς. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 22′ ο Μλαντένοφ για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το 67′ ο Ντομοβτσίσκι ισοφάρισε σε 1-1, προτού ανατρέψει τα δεδομένα με πέναλτι επτά λεπτά πριν το τέλος των 90′. “Με εξαίρεση τα πρώτα 30 λεπτά, θεωρώ πως θέλαμε περισσότερο τη νίκη. Πραγματοποίησα κάποιες αλλαγές στο ημίχρονο που βοήθησαν να φτάσουμε σε αυτή”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπότεφ Βράτσα, Σάσο Ανγκέλοφ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Έταρ για το πρωτάθλημα.

ΜΠΟΤΕΦ ΒΡΑΤΣΑ Στατιστικά

*Σημειώθηκε GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*Πανηγύρισε μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Σημειώθηκε GG στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από μία άκρως εντυπωσιακή αναμέτρηση, η Λουντογκόρετς αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στην έδρα της Μάριμπορ μεσοβδόμαδα πανηγυρίζοντας, παράλληλα, την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ (σ.σ. θα αντιμετωπίσει τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Εσπανιόλ και Φερεντσβάρος).

Στο πρωτάθλημα παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα μετά από επτά αγωνιστικές, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες (11-4). Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Σλάβια Σόφιας (0-0 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο τερματοφύλακας Στεργιάκης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με τη Μάριμπορ για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ Στατιστικά

*Σημειώθηκε under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

*Σημειώθηκε NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

*Σκόραρε εννέα γκολ στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.