21η αγωνιστική

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 11 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Το τελευταίο τους αμφίσκορο ήρθε στις 15/08/1998!

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-3 απέναντι στην Ντιζόν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε νωρίς το προβάδισμα (0-1 στο 12′), σε ένα 1ο ημίχρονο όπου είχε παθητικό ρόλο και ελάχιστες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και “σφράγισε” τη νίκη μέσα σε ένα πεντάλεπτο, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 0-3 στο 60′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν στη συνέχεια, αλλά μάταια, με το 0-3 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για την Μπορντό, μετά από δύο αγωνιστικές. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -7 από την κορυφή και τη σημερινή της αντίπαλο. Κομβικής σημασίας το σημερινό παιχνίδι, σε περίπτωση νίκης ξαναμπαίνει στο κόλπο του τίτλου. Μετράει μόλις 1 ήττα σε 10 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος (6-3-1), έχοντας δεχτεί μόλις 5 γκολ στο διάστημα αυτό.

Έχει επιστροφές σημαντικών παικτών για το σημερινό ντέρμπι κορυφής. Τιμωρημένος ο Εμπουτού.

ΜΠΟΡΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα τελευταία 4 εντός έδρας παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα τελευταία 4 εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Αμιάν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με αυτογκόλ του Λεκάλ, σε ένα α’ μέρος όπου οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά όχι και την ουσία. Η Χάβρη ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ μέρος, άντεξε στην πίεση και ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφευγε χωρίς βαθμούς από το “Stade de la Licorne”, κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 1-1 στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς ήττα για τη Χάβρη, έχει μόλις 1 σε 20 αγωνιστικές, το 1-0 από τη Βαλενσιέν στις 06/08! Βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +7 από τη 2η θέση και τη σημερινή της αντίπαλο. Μετράει εννέα συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα (5-4-0), έχοντας δεχτεί μόλις 3 γκολ σε αυτό το σύνολο παιχνιδιών.

Εκτός παραμένουν οι Γουαχίμπ και Ντεσμάς, ενώ σημαντική είναι η απουσία του Αλιουί.