*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “32” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Οσέρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Βίποτνικ, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (αυτ. 47′, 88′).

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για τη Μπορντό, στο οποίο και είχε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα του Άλμπερτ Ριέρα φιλοξενήθηκε από την Οσέρ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1 για το πρωτάθλημα.

Για ακόμη μια φορά προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και αμυντικά έδειχνε ότι αντιμετώπιζε σαφές πρόβλημα. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και παρότι ισοφάρισε στο φινάλε αυτού, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, εξακολουθεί να βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη, με 22 βαθμούς, όσους έχει και η Κονκαρνό, ούσα παράλληλα στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μια φορά στα επτά τελευταία εντός της (1-3-3). Μετράει ήδη τρεις προκρίσεις στο φετινό κύπελλο, όλες με δυσκολία, κόντρα σε Κανέ Ρουζιγιόν (1-1 εκτός, πεν. 1-4), Ανγκουλέμ (0-1 εκτός) και Σανουά (1-1 εκτός, πεν. 2-4).

Μπορντό Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 31′, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 54ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Νις, μετά από δυο παιχνίδια. Για την ακρίβεια, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριολί φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Είχε κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα, χωρίς να τις εκμεταλλευτεί σωστά όμως και κόντρα στη ροή έκανε πέναλτι, με το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είδε την αντίπαλο της να βρίσκει και δεύτερη φορά δίχτυα. Προσπάθησε να αντιδράσει, είχε ευκαιρίες, αλλά της έλλειπε η ουσία και δεν απέφυγε τα χειρότερα στο φινάλε.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στη δεύτερη θέση, ωστόσο είδε την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν να ανοίγει στους οκτώ τη μεταξύ τους διαφορά. Χωρίς διπλό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε κατά σειρά μια ισοπαλία και τρεις ήττες, πετυχαίνοντας μόλις μια φορά δίχτυα. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε στα πέναλτι 4-2 την Οσέρ, μετά και το μεταξύ τους 0-0 στην κανονική διάρκεια.

Ανακοίνωσε την απόκτηση του Γάλλου δεξιού μπακ, Βαλεντίν Ροζιέ, ο οποίος αποκτήθηκε με τη μορφή δανεισμού από την Μπεσίκτας, μέχρι το φινάλε της σεζόν.