*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Νιμ – Μπορντό 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σοσό, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 30′ με τον Μπακουά, δέκα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων έρχεται στο πρωτάθλημα η Μπορντό, όπου και μετράει κατά σειρά από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιγιόν φιλοξενήθηκε από τη Σοσό, με την οποία έμεινε στο 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο καθώς υπήρχε ισορροπία ανάμεσα τους, με την ίδια να προηγείται στο μισάωρο, αλλά να δέχεται λίγο αργότερα την ισοφάριση, από μια στημένη φάση που φέρει ευθύνη και ο πορτιέρο Πουσέν.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 1-1 με τη Σεντ Ετιέν, οπότε και διατηρείται σταθερά στη δεύτερη θέση και στο -9 από την πρωτοπόρο Χάβρη. Ηττήθηκε μια φορά στα δέκα τελευταία εντός της, στα οποία μέτρησε ακόμη έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Απουσιάζει εδώ και καιρό ο τραυματίας Ισούφ Σισοκό.

Μπορντό Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 66′ με τον Παζίς και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νιμ, μετά από πέντε παιχνίδια και με απολογισμό μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρεντερίκ Μπομπάρ υποδέχθηκε την Κεβιγί, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της αντιπάλου της και βρήκε δις το δρόμο για τα δίχτυα, σε μικρό χρονικό διάστημα.

Παρά τη νίκη της αυτή, διατηρείται σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης, ούσα πλέον πάνω μόνο από τη Νιόρ, ενώ είναι και στο -4 από τη σωτηρία. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις 14 εξόδους της στο φετινό πρωτάθλημα, στις οποίες είχε ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες. Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Σαντζουτέ, Μπενεζέ και Ντουκουρέ.