7η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Η αναμέτρηση είχε οδηγηθεί σε αναβολή, καθώς το γήπεδο της Μπορντό χρησιμοποιήθηκε για τη διεξαγωγή αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο ράγκμπι.

*Αήττητη η Μπορντό στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Καέν, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Γκρενόμπλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο σερί ματς η Μπορντό, μετά και τη “λευκή” ισοπαλία στην έδρα της Γκινγκάμπ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιγιόν φιλοξενήθηκε από τη Γκρενόμπλ, από την οποία και ηττήθηκε με 2-0.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς στο παιχνίδι, μετά από ένα ολέθριο λάθος του πορτιέρο Στράτσεκ, όταν προσπάθησε ανεπιτυχώς να κάνει ντρίμπλα στον αντίπαλο του. Είχε το πάνω χέρι, χωρίς όμως να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Υπήρχε ισορροπία στο δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να έχει κάποιες καλές στιγμές, όμως στις καθυστερήσεις δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Παραμένει έτσι στους δέκα μόλις βαθμούς και έχει μείνει αρκετά πίσω από νωρίς στο πρωτάθλημα, αν και είχε ως αρχικό στόχο την άνοδο. Επικράτησε στα 3/4 εντός της (3-0-1). Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον ο κόουτς Γκιγιόν.

Μπορντό Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Γκινγκάμπ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 77ο λεπτό.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Καέν, πιστοποιώντας ότι δε βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Μαρκ Φουρλάν υποδέχθηκε τη Γκινγκάμπ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια και δεν κατάφερε να δείξει κάτι το αξιόλογο επιθετικά. Δέχθηκε αρκετές φάσεις και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει είδε την εστία της να παραβιάζεται προς το φινάλε, μετά από κόντρα της μπάλας σε σουτ των φιλοξενούμενων.

Είχαν προηγηθεί αυτές από Λαβάλ (2-1 εκτός), Σεντ Ετιέν (1-2 εντός) και Γκρενόμπλ (1-2 εντός), οπότε και υποχώρησε αρκετά στη βαθμολογία Β Γαλλίας. Δυο νίκες και μια ήττα σε τρεις φετινές εξόδους.