* 7η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη η Άρσεναλ στα 7 τελευταία μεταξύ τους (6-1-0), πέρσι επικράτησε 0-3 εκτός και 3-2 εντός έδρας.

* Η Μπόρνμουθ έχει κερδίσει μόλις ένα από τα 12 παιχνίδια Πρέμιερ Λιγκ (1-2-9) απέναντι στην Άρσεναλ. Σκόραραν σε όλα οι “κανονιέρηδες”, 29 φορές σύνολο.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Στόουκ. Ο Σολάνκε άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό και ο Ρόθγουελ το έκλεισε τρία λεπτά αργότερα.

Αποκούμπι το Λιγκ Καπ για τα “κεράσια”, την Τετάρτη πανηγύρισαν την πρόκριση τους “16” της διοργάνωσης έχοντας βατό ματσάρισμα, την ώρα που στην Πρέμιερ Λιγκ ακόμα αγνοούν το “τρίποντο” (0-3-3).

Με 8 διαφορετικούς στην αρχική 11αδα παρέταξε την ομάδα του ο Ιραόλα απέναντι στην Στόουκ, οι αλλαγές του δευτέρου μέρους βοήθησαν περισσότερο στην επικράτηση.

Την περασμένη Κυριακή στο Μπράιτον έκανε καλό πρώτο ημίχρονο η Μπόρνμουθ, προηγήθηκε εκμεταλλευόμενη παιδικό λάθος του αντίπαλου κίπερ στο build up και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι την ανάπαυλα. Το αυτογκόλ όμως λίγο πριν από αυτήν άλλαξε το μομέντουμ και στο δεύτερο μέρος πληγώθηκε από το Μιτόμα, έχοντας προβλήματα στη δεξιά πλευρά της άμυνας.

Στο 0-3-7 πλέον το αρνητικό σερί στην Πρέμιερ Λιγκ, είναι το χειρότερο τρέχον της κατηγορίας, η τελευταία νίκη χρονολογείται στις 30 Απριλίου επί της υποβιβασμένης Λιντς (4-1).

Πληρώνει την εντός έδρας δυστοκία της, έχει σκοράρει μόλις μία φορά από τα 3.1 xGoals που κατέγραψε στο Vitality.

Στα αγωνιστικά νέα, ο βασικός φορ Σολάνκε προπονήθηκε με ενοχλήσεις τις δύο τελευταίες ημέρες και ο κόουτς Ιραόλα δήλωσε ότι δεν γνωρίζει αν θα είναι έτοιμος. Πλησιάζει στο ντεμπούτο του ο Άνταμς (αμ. χαφ), ανοιχτό το αν θα παίξει, περισσότερες οι πιθανότητες για τον Σινιστέρα (εξτρέμ) που έλειψε στο μεσοβδόμαδο.

Εκτός ο βασικός Κέλλυ (στόπερ) που τραυματίστηκε στο Μπράιτον, εκτός παραμένουν οι Σκοτ (μέσος), Φρέντερικς (δεξί μπακ), Μέφαμ (στόπερ), Μαρκόντες (μέσος).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μπρέντφορντ. Ο Νέλσον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 8ο λεπτο.

Δεν είναι προτεραιότητα το Λιγκ Καπ για τους “κανονιέρηδες”, ο Αρτέτα έκανε ολικό rotation την Τετάρτη στο Μπρέντφορντ, αλλά τα “δεύτερα” πήραν την πρόκριση για τους “16” του θεσμού.

Μόνο οι Ενκέτια, Γκάμπριελ, Γουάιτ, ξεκίνησαν ξανά στην 11αδα και μόνο ο Βραζιλιάνος στόπερ έβγαλε 90λεπτο. O Χάβερτς το έβγαλε όλο, αλλά ούτε η 9η συμμετοχή του απέφερε γκολ ή ασίστ.

Την περασμένη Κυριακή απέτυχε να επιβεβαιώσει τον ρόλο του αφεντικού στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, παρότι προηγήθηκε δις απέναντι στην Τότεναμ. Δεν είχε ανασταλτική ασφάλεια ξανά στο Emirates, όπου έχει δεχθεί 6 γκολ σε 4 ματς, πλήρωσε ακριβά το απαράδεκτο για την συνθήκη και την εμπειρία του λάθος του Ζορζίνιο δευτερόλεπτα μετά το 2-1.

Το ντέρμπι απέφερε και σημαντικά προβλήματα τραυματισμών, αφού Ράις και Σάκα αποχώρησαν με ενοχλήσεις. Ο δεύτερος πλέον μετρά 17 γκολ και 13 ασίστ στις 41 τελευταίες συμμετοχές του στην Πρέμιερ.

Με στόχο το 3ο σερί διπλό σε εκκίνηση σεζόν για 3η φορά στην Πρέμιερ Λιγκ (2004 & 2013) ταξίδεψε στο νότο

Με πολλά και σημαντικά ερωτηματικά ο καταρτισμός της ομάδας για το σημερινό παιχνίδι, ο Αρτέτα δεν ξεκαθάρισε αν είναι έτοιμοι οι Ράις, Τροσάρ, Σάκα. Όλοι τους δεν έπαιξαν την Τετάρτη, με τον τελευταίο να έχει τις περισσότερες πιθανότητες να αγωνιστεί σήμερα. Αμφίβολοι λογίζονται και οι Σαλιμπά, Βιέιρα, αλλά αναμένεται να είναι διαθέσιμοι. Ο Μαρτινέλι δεν είναι έτοιμος, θα λείψει μαζί με τους Πάρτει, Τίμπερ.