6η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μίντλεσμπρο με σκορ 1-3, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τσαρλς στο 23’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κρουκς στο 33’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ΜακΓκρι στο 90+1’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρότζερς στο 90+4’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα η Μπόλτον. Εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική ευκαιρία με την οποία απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, όμως στη συνέχεια δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη υπέκυψε στην έντονη πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη την ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σαφώς απογοητευμένη μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο, όμως δεν αναμένεται να την πτοήσει σήμερα, αφού πρωταρχικός της στόχος είναι το πρωτάθλημα και η άνοδος στη Τσάμπιονσιπ. Στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μετράει μόλις μία ισοπαλία μεταξύ αυτών.

Μπόλτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κλαρκ-Χάρις στο 23’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γουάγκχορν στο 29’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κασίν στο 37’. Το 1-3 πέτυχε ο Γουάγκχορν στο 40’ και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 45’ κάνοντας το 1-4. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ποκού στο 90’.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Ντέρμπι με μια πολύ αποτελεσματική εμφάνιση. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ, στη συνέχεια κατάφερε να το ανατρέψει, παίρνοντας εν τέλη το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, δείχνοντας πως έχει βρει ρυθμό. Εξαιρετική μεσοεπιθετικά σε όλες τις αναμετρήσεις της, σκόραρε με συνέπεια, όμως έχει πολλά προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι, με αποτέλεσμα να δέχεται συχνά γκολ. Γνωρίζει πως το σημερινό παιχνίδι είναι ίσως το πιο δύσκολο της σεζόν, αφού βρίσκει μπροστά της μία εκ των ομάδων που αναμένεται να την κοντράρουν για τον τίτλο και την άνοδο.