*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ίπσουιτς-Μπόλτον 1-1.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Μόρκαμ, στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Μπόλτον. Είχε πολλές ευκαιρίες, απείλησε με αρκετές από αυτές, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνά της δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, διατηρώντας με ευκολία το μηδέν παθητικό.

Αποτελεσματικότερη εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ίπσουιτς. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και πρέπει να το εκμεταλλευτεί ώστε να παραμείνει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Εξαιρετική η εικόνα της μπροστά στο κοινό της, βρίσκει δίχτυα μονίμως, μετρώντας έξι σερί νίκες ανεξαρτήτως διοργάνωσης, ενώ παράλληλα «τρέχει» αήττητο σερί δώδεκα αγώνων. Δύσκολη αναμέτρηση σήμερα, αφού αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους, γι’ αυτό και θα πρέπει να δείξει σταθερότητα αμυντικά.

Μπόλτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΙΠΣΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Άκρινγκτον, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπρόαντχεντ στο 12’ και το 2-0 ο Τζάκσον στο 56’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Έντουαρντς στο 90+4’, μετά και την αποβολή που δέχθηκε ο Γένσεν για τους φιλοξενούμενους στο 90+1’.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Ίπσουιτς με μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει με ευκολία το δρόμο προς τα δίχτυα από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δεν έριξε το ρυθμό της και έψαξε το γκολ που θα «σφραγίσει» το τρίποντο και το πέτυχε λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει το τελευταίο διάστημα θέλει να δώσει, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες για προσπέρασμα της Πλίμουθ στη 2η θέση του πρωταθλήματος. Ανεβασμένη αυτή την περίοδο, δείχνει τρομερά αποτελεσματική σε όλους τους τομείς, αφού βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, ενώ παράλληλα αμυντικά έχει κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν στις πέντε πρόσφατες αναμετρήσεις της. Στις εξόδους της παρ’ όλα αυτά είναι αρκετά πιο επιρρεπής και αυτό είναι κάτι το οποίο προσπαθεί να βελτιώσει ώστε να αποσπά περισσότερους βαθμούς.