*Στον πρώτο γύρο: Σπέτσια – Μπολόνια 2-2

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Κρεμονέζε. Ο Οκερέκε άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 50′, απάντησαν οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Κίρικες.

Η Μπολόνια δημιούργησε τις ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, για να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Κρεμονέζε στo “Renato Dall’ Ara”, χωρίς αποτέλεσμα (1-1). Είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφοντας 14 ευκαιρίες (πέντε στην εστία). Φτάνοντας τους 23 βαθμούς οι “ροσομπλού” βρίσκονται στο +5 από τη σημερινή αντίπαλό τους και στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη.

Γνώρισαν μόλις μία ήττα σε έξι εντός έδρας αγωνιστικές από την Αταλάντα (2-1): Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Σταθερά εκτός αποστολής ο Αρναούτοβιτς, συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να πάρει θέση βασικού ο Ζίρκζεϊ. Για μία θέση στην αμυντική γραμμή “παίζει” ο Καμπιάσο, ίσως αφήσει στον πάγκο τον Λυκογιάννη.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από τη Ρόμα. Τα γκολ σημείωσαν Ελ Σαράουϊ (45′) και Έιμπραχαμ (49′).

Δεν κατάφερε να απειλήσει ούτε μία φορά την αντίπαλη εστία, καθώς και οι οχτώ προσπάθειες που κατέγραψε δεν βρήκαν αυτή. Παράλληλα οι ποδοσφαιριστές της δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους ανεβασμένους Ντιμπάλα και Έιμπραχαμ, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με 2-0 από τη Ρόμα στο “Alberto Picco”. Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών (2-3-0) της Σπέτσια, παραμένοντας στους 18 βαθμούς απέχει έξι από την επικίνδυνη ζώνη.

Στις δύο τελευταίες εξόδους της στη Σέριε Α επικράτησε των Ελλάς Βερόνα (2-1) και Τορίνο (1-0). Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Νικολάου που επιστρέφει στην ενδεκάδα του Τιάγκο Μότα, στο δεξί άκρο του κέντρου θα αγωνιστεί ο Χολμ που δεν βρίσκεται στο 100%. Οι “μικροί αετοί” αγνοούν τη νίκη σε έξι επισκέψεις τους στο “Renato Dall’ Ara” (0-2-4). Αποκτήθηκε ο Βισνιέφσκι (ΑΜ) από τη Βενέτσια και βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.