* 36η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Πάρμα – Μπολόνια 0-0

* Η Πάρμα παραμένει αήττητη στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπολόνια (2-6-1) σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού και την Έμπολι (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο) βρίσκεται η Μπολόνια, η οποία την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0). Πιο συγκεκριμένα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μίλαν, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37′ με το γκολ του Σούσο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο και το 67′ με τον Μπορίνι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντέστρο μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Μίλαν ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές (Λούκας Πακετά 74′), ενώ η Μπολόνια με εννέα (Ντικς και Σανσόνε 90+6′). Οι “ροσομπλού” πανηγύρισαν τη νίκη στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές. Στις τρεις κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

“Αποχώρησα από την Μπολόνια πριν από δέκα χρόνια, ωστόσο αισθάνομαι πως είμαι δεμένος με την πόλη, πιστεύω πως έχω κάποιες μισοτελειωμένες δουλειές εδώ πέρα”, υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου, Σίνισα Μιχαίλοβιτς, ενώ συνέχισε λέγοντας: “Στα αποδυτήρια υπάρχει ένας άγραφος νόμος που λέει πως πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο το παρόν. Ωστόσο, κάποιοι ποδοσφαιριστές μου ζήτησαν να μείνω και την επόμενη σεζόν εδώ πέρα”.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από τη Μίλαν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

ΠΑΡΜΑ

Από πέντε σερί ισοπαλίες προέρχεται η Πάρμα, η οποία αγνοεί τη νίκη στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές (0-5-3). Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Σαμπντόρια (3-3 εντός έδρας) σε μία άκρως συναρπαστική μάχη. Μόλις στο 2′ οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του σκορ με το γκολ του Γκάτσολα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ζερβίνιο. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα χάρη στους Κουαλιαρέλα (28′ πεν.) και Ντεφρέλ (38′). Στο 61′ ο Κουαλιαρέλα έβαλε το όνομά του και πάλι στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 3-1.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κούτσκα μείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι, προτού ο Μπαστόνι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο 71′. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω των αποβολών των Κούτσκα (Πάρμα 90+1′) και Κόλεϊ (Σαμπντόρια 88′). Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι “τζιαλομπλού” αγνοούν τη νίκη (0-4-3), θα πρέπει να γυρίσουμε στις 19 Ιανουαρίου για να βρούμε την τελευταία που πανηγύρισαν κόντρα στην Ουντινέζε (2-1).

“Τα αποτελέσματα των Έμπολι και Ουντινέζε δεν αλλάζουν κάτι για εμάς. Ο στόχος μας δεν αλλάζει, θέλουμε να εξασφαλίσουμε και μαθηματικά την παραμονή μας, για να το πετύχουμε αυτό θα πρέπει να επικρατήσουμε την Μπολόνια. Πρέπει να προσεγγίσουμε την αναμέτρηση με σωστή νοοτροπία”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πάρμα, Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός έδρας) με τη Σαμπντόρια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Αναδείχθηκε ισόπαλη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.