*Στον πρώτο γύρο: Ελλάς Βερόνα – Μπολόνια 0-0

*Στο Κύπελλο: Μπολόνια – Ελλάς Βερόνα 2-0

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Λάτσιο. Ο Ίσακσεν άνοιξε το σκορ στο 18′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ελ Αζούζι (39′) και Ζίρκζεϊ (78′).

Είναι σε τρομερή κατάσταση, την περασμένη εβδομάδα πέρασε απ’ την έδρα της Λάτσιο με 2-1, στο ντέρμπι με φόντο την τετράδα. Δεν μπήκε καλά στο γήπεδο, είδε τον αντίπαλο να προηγείται στο 18’ και να έχει μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια, σε φάση που ο Σκορούπσκι έκανε τρομερή επέμβαση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ισοφάρισε απ’ το πουθενά η Μπολόνια, έπειτα από λάθος του Προβεντέλ, το δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς φάσεις και με πολύ χαμηλό τέμπο. Έπειτα από ωραία συνεργασία ήρθε το 1-2 στο 78’, ο Ζίρκζεϊ τελείωσε με πολύ δυνατό σουτ από την περιοχή και έπειτα η Μπολόνια διαχειρίστηκε αρκετά καλά την κατάσταση.

Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Τιάγκο Μότα, που πλέον έχει τον χαρακτήρα να κερδίζει εκτός έδρας ντέρμπι χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Είχαν προηγηθεί τρεις διαδοχικές εντός έδρας νίκες με Φιορεντίνα (2-0), Λέτσε (4-0) και Σασουόλο (4-2), πορεύεται αήττητη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (4-1-0), με 45 πόντους είναι πέμπτη στη βαθμολογία, ισόβαθμη με την Αταλάντα, στο -7 απ’ την τρίτη Μίλαν, στο +4 απ’ τη Ρόμα. Επιστρέφει ο Φρόιλερ (Μέσος, 20), χωρίς νέες απουσίες.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Φολορούνσο (11′) και Νόσλιν (52′), απάντησαν ισάριθμες οι Βλάχοβιτς (28′ πεν.) και Ραμπιό (55′).

Έκανε μεγάλη προσπάθεια στο εντός έδρας απαιτητικό παιχνίδι με τη Γιουβέντους, πήρε σημαντικό βαθμό, έκανε υπέρβαση για να πάρει την ισοπαλία. Εξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο της, κοίταξε στα μάτια τον πιο ποιοτικό αντίπαλο, προηγήθηκε στο 11’, αλλά στο 28’ ισοφαρίστηκε από πέναλτι, το ματς είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η Γιουβέντους ήταν πιο κυριαρχική στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο το γκολ ήρθε ξανά για τη Βερόνα στο 52’, η απάντηση προέκυψε άμεσα για τη «μεγάλη κυρία» τρία λεπτά αργότερα, στο υπόλοιπο του αγώνα έχασε φάσεις, η Βερόνα ήταν παθητική.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τους «τζιαλομπλού» μετά το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Μόντσα, έχουν τρεις ισοπαλίες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-3-1). Η Βερόνα πορεύεται χωρίς νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-3-2), κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες οκτώ (1-3-4), με 20 πόντους είναι εντός της ζώνης του υποβιβασμού, αλλά ισόβαθμη με την 17η Σασουόλο, στο -2 απ’ την Έμπολι και στο -3 απ’ τη Φροζινόνε, οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, αλλά χρειάζεται νίκες. Έρχεται από 4/5 εκτός έδρας ήττες, δεν έχει νίκη στα τελευταία 12 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος. Χωρίς νέες απουσίες.