*Στον Α’ γύρο: Σλάβια Πράγας – Μπόλεσλαβ 2-1

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Αδιανόητο σερί δεκατεσσάρων συνεχόμενων νικών τρέχει η Σλάβια απέναντι στην Μπόλεσλαβ (0-0-14)!

ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να περιορίσει την Πλζεν στο εντός έδρας μεταξύ τους την περασμένη αγωνιστική και να πάρει τον βαθμό μετά την «λευκή ισοπαλία» (0-0). Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από μπόλικη ένταση, πάθος και σκληρές μονομαχίες. Ήθελε πολύ να μην χάσει και τα κατάφερε.

Παραμένει στο +2 από τα πλέι άουτ, έχει ταλαιπωρηθεί πολύ την φετινή σεζόν, αφού η απόδοσή της περνά από πολλά σκαμπανεβάσματα. Η αστάθεια αυτή φαίνεται και από τα πρόσφατα αποτελέσματά της (2-2-2). Στόχος της φυσικά είναι η αποφυγή των πλέι άουτ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Παραμένουν τραυματίες οι Βόιτα και Βάνιτσεκ, τιμωρημένοι οι Σκόντα και Σούχομελ.

Μπόλεσλαβ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Με απίστευτο τρόπο πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου απέναντι στην Μποέμιανς, την οποία και κέρδισε με 3-2 στην παράταση. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 14′, η απάντησή της υπήρξε άμεση (23′) και στην συνέχεια οι δύο ομάδες αντάλλαζαν «πυρά» δίχως να σκοράρουν. Λίγο πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα (84′), η Σλάβια βγήκε όλη μπροστά όμως και λυτρώθηκε με γκολ ισοφάρισης στο 90+7′! Πιο ξεκούραστη στην επανάληψη και με περισσότερες δυνάμεις, βρήκε γκολ νίκης στο 107′.

Στο πρωτάθλημα, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, η πρόσφατη γκέλα της έδωσε την ευκαιρία στην Σπάρτα να την φτάσει στους πόντους και έτσι εκτυλίσσεται μια ενδιαφέρουσα μάχη για τον τίτλο. Στο πιο πρόσφατο, έβγαλε αντίδραση και κέρδισε χωρίς πρόβλημα την Όλομουτς με 4-0. Τιμωρημένος ο Ολαγίνκα, τραυματίες οι Προβόντ, Ογκμπού, Κριφαλούσι, Χρομάντα και Έβερτον.