19η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Παρντούμπιτσε – Μλάντα Μπόλεσλαβ 0-3

ΜΛΑΝΤΑ ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Σπάρτα Πράγας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο τρίτο λεπτό με τον Τόμιτς, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (6′, πεν. 36′, 82′, 90’+5).

Από την πρώτη της ήττα προέρχεται η Μλάντα Μπόλεσλαβ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και μετρούσε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάβελ Χόφτιχ φιλοξενήθηκε από τη Σπάρτα Πράγας, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Παρότι μπήκε πιο δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από πολύ νωρίς το προβάδισμα, στην πορεία είδε την αντίπαλο της να κάνει την ολική ανατροπή, με την ίδια να μη δείχνει ικανή να της σταθεί εμπόδιο.

Μετά και από αυτή την απώλεια της, δίνει μάχη για να μείνει εκτός της ζώνης των πλέι άουτ, οπότε και καλείται να επιστρέψει στις επιτυχίες άμεσα. Έμεινε αήττητη στα πέντε τελευταία εντός (2-3-0), κρατώντας μάλιστα και ανέπαφη την εστία της στα δυο πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς. Ως αμφίβολος δίνεται ο Αντονίν Βάνιτσεκ.

Μλάντα Μπόλεσλαβ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΝΤΟΥΜΠΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Σλάβια Πράγας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 19ο λεπτό και παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 89′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Παρντούμπιτσε, μετρώντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράντοσλαβ Κόβατς υποδέχθηκε τη Σλάβια Πράγας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και παρότι βρέθηκε σχετικά νωρίς πίσω, ήταν ζωντανή στο παιχνίδι για αρκετή ώρα, αν και δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλο της. Σαν αποτέλεσμα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε.

Πρώτη ήττα, μετά τις δυο ισοπαλίες με Βικτόρια Πλζεν (1-1 εντός) και Σλόβαν Λίμπερετς (1-1 εκτός), παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έντεκα βαθμούς. Ηττήθηκε στις επτά από τις εννέα φετινές εξόδους της (1-1-7). Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Τόμας Σόλιλ και Γιαν Γέραμπεκ.