*Στον Α’ γύρο: Βικτόρια Πλζεν – Μπόλεσλαβ 2-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Μπόλεσλαβ (4-3-4).

ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

Προηγούμενο ματς: Τα έδωσε όλα στο παιχνίδι απέναντι στην Λίμπερετς και έβγαλε πολλά σημάδια κόπωσης στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Όλομουτς την περασμένη αγωνιστική, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εύκολα με 2-0. Δεν έδειξε σχεδόν τίποτα επιθετικά και κατάφερε να δεχτεί γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου (3′, 47′). Στάθηκε και άτυχη σε ορισμένες περιπτώσεις, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα φαντάζει δίκαιο.

Μεγάλο θέμα τα εκτός έδρας παιχνίδια της και η γενικότερη εικόνα που δείχνει όταν αγωνίζεται μακριά από την έδρα της. Αυτός είναι και ο λόγος που παραμένει εκτός προνομιούχου εξάδας (-6). Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο φορ Τζαβό, στην νεότερη χρονικά απουσία της.

Μπόλεσλαβ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα σοκ υπέστη η Πλζεν μια εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Σλάβια, αφού έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Μποέμιανς την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 27′ και γενικότερα έδειξε να ελέγχει την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Ένα αυτογκόλ στο 53′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ τα «Καγκουρό» ανέτρεψαν το σκορ στο 85′, μολονότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο!

Ήττα που μπορεί να αποβεί καθοριστική στην μάχη που κάνει για τον τίτλο, αφού είδε τις δύο βασικές ανταγωνίστριες της πρωτεύουσας να ξεφεύγουν στο +5. « Τα αποτελέσματα των τελευταίων αγώνων δεν μας πήγαν καλά και είμαστε υπό πίεση», σχολίασε ο τεχνικός της. Τιμωρημένος ο Χέιντα.