* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (21/02): Μπόκα – Ροσάριο 2-1

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ράσινγκ.

Την Κυριακή χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης για να αποφύγει την τέταρτη σερί εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα με τον Ιμπάρα στον πάγκο.

Υπέφερε στο πρώτο ημίχρονο του “Σιλίντρο”, η Ράσινγκ την πίεσε κι έχασε πολλές μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί, έβγαλε την ποιότητά του ο “φευγάτος” κίπερ Ρόσι. Ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, το ισορρόπησε, απείλησε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιούταν κάτι παραπάνω. Φαίνεται πως η κλωτσοπατινάδα του ημιχρόνου μεταξύ Μπενεντέτο και Σαμπράνο άναψε τα πνεύματα και η ομάδα είχε περισσότερη ένταση. Αμφότεροι επέστρεψαν για το δεύτερο ημίχρονο, παρότι ο Περουβιανός στόπερ ήταν κυριολεκτικά πρησμένος στο πρόσωπο από γροθιά του Μπενεντέτο!

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μπενεντέτο απολογήθηκε στον συμπαίκτη του και απ’ ότι φαίνεται τα πνεύματα ηρέμησαν, αλλά αμφότεροι έμειναν εκτός προετοιμασίας για το σημερινό παιχνίδι, ενώ ο αντιπρόεδρος Ρικέλμε τους τα “έψαλλε” για τα καλά. Ρονκάγλια και Βάσκες αναμένεται να τους αντικαταστήσουν, δεν αναμένονται άλλες διαφοροποιήσεις.

Παραμένουν εκτός ο στόπερ Ρόχο και ο εξτρέμ Σεμπάγιος.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Μπαράκας. Ο Φρίας έκανε το 1-0 στο 17’, ο Κολμάν ισοφάρισε για την Μπαράκας στο 20’. Στο 41’ η Σεντράλ έμεινε με 10 παίκτες, αλλά σκόραρε με Βελίς (69’) και Ινφαντίνο (87’).

Νίκη γιατρικό στην ψυχολογία της πέτυχε το Σάββατο η Σεντράλ και καταλάγιασε η κρίση που είχε δημιουργηθεί από τις συνεχόμενες αποτυχίες.

Μπήκε καλά στο ματς με την Μπαράκας, προηγήθηκε με γρήγορη ανάπτυξη από τ’ αριστερά, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα μετά από εύκολο λάθος στο build up. Σκηνικό… τρόμου πήγε να γραφτεί με την αποβολή της στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά οι 10 παίκτες της έπαιξαν με περίσσια ένταση στην επανάληψη, δεν επέτρεψαν να φανεί το μειονέκτημα, έπαιξαν πολύ έξυπνα τις επιθετικές μεταβάσεις τους.

“Προφανώς είναι μία ειδική περίσταση για μένα. Όλοι ξέρουν ότι ως παίκτης φόρεσα μόνο τη φανέλα της Μπόκα στην Αργεντινή. Σήμερα όμως υπερασπίζομαι τη φανέλα της Ροσάριο Σεντράλ και θα είναι πολύ ωραίο να φτάσω με την ομάδα μου στο Μπομπονέρα” δήλωσε ο Τέβες, ο οποίος επιστρέφει ως πρωτάρης κόουτς στο “σπίτι” του.