*Πρώτος ημιτελικός του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ μετά τη διεξαγωγή και των δύο αγώνων, η πρόκριση στον τελικό κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν τέσσερις φορές το 2018 σε αυτόν τον θεσμό. Δύο σε όμιλο και δύο σε νοκ άουτ διπλές αναμετρήσεις, εκεί που προκρίθηκε η Μπόκα, κερδίζοντας εντός και φέρνοντας ισοπαλία στη Βραζιλία.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Η Μπόκα Τζούνιορς έφερε 1-1 εντός έδρας με την Λανούς, ανοίγοντας το σκορ με τον Γιάνσον στο 34’, πριν ισοφαριστεί από τον Ντίας στο 53ο λεπτό.

Η Μπόκα Τζούνιορς δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Λανούς, μένοντας στο 1-1. Εξακολουθεί να έχει μόλις δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες στους 12 τελευταία παιχνίδια της.

Δεν έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, αφού έχει δύο ήττες ήδη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του. Και αν ρίξει τελείως το βάρος στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ίσως να μην μπορέσει να διεκδικήσει τον τίτλο.

Στο γήπεδό της έχει μόνο μία ήττα και τρεις ισοπαλία στα 15 τελευταία παιχνίδια που έχει παίξει εκεί.

Ο τεχνικός της, Χόρχε Αλμιρόν, προσανατολίζεται μετά από καιρό να παίξει με δύο καθαρόαιμους επιθετικός, καθαρό 4-4-2.

Μπόκα Τζούνιορς Στατιστικά

*6/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*6/8 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Γκρέμιο με γκολ του Ζοάο Πέδρο στο ένατο λεπτό. Εχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και με ένα δοκάρι προς το τέλος της αναμέτρησης.

Έπειτα από 759 αγωνιστικά λεπτά, χωρίς υπολογισμό των καθυστερήσεων, παραβιάστηκε πάλι η εστία της Παλμέιρας, χάνοντας με 1-0 εκτός έδρας από την Γκρέμιο.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από οκτώ αγώνες, στους οποίους είχε τέσσερις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Αλλά ήταν και η πρώτη ήττα της εκτός έδρας, έπειτα από τρεις αγώνες, στους οποίους είχε δύο νίκες.

Παραμένει πάντα στην δεύτερη θέση στο εθνικό πρωτάθλημα, έχοντας πλησιάσει στο -7 την πρωτοπόρο Μποταφόγκο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να φτάσει λίγο πιο κοντά. Όλα αυτά, έχοντας και τον σημερινό ημιτελικό και την προοπτική κατάκτησης του Κόπα Λιμπερταδόρες.

O Αμπέλ Φερέιρα προσπαθεί να “γράψει” ιστορία, αφού αν η Παλμέιρας κατακτήσει το Κόπα Λιμπερταδόρες, θα φτάσει τις τρεις κατακτήσεις, κάτι που έχουν καταφέρει μόνο δύο ακόμη τεχνικοί. Ο Αργεντίνος Κάρλος Μπιάνκι, με τέσσερις συνολικά, και ο Αργεντίνος Ζουμπέλντια, με τρεις.

Με την αποστολή ταξίδεψε και ο τραυματίας Κολομβιανός μέσος Ατουέστα, αν και δεν μπορεί να αγωνιστεί.