* 6η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Μπόκα στα 13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (7-6-0)!

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κορίνθιανς. Στο 44’ ο Γκέδες έχασε πέναλτι για την Κορίνθιανς.

Γύρισε ικανοποιημένη από το Σάο Πάουλο την περασμένη Τρίτη η Μπόκα, καθώς έχει αναδειχτεί πια σε φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, με τη ρεβάνς απέναντι στην Κορίνθιανς να έρχεται την Τρίτη.

Αδικεί το 0-0 και τις δύο ομάδες, είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, αμφότεροι κίπερ έκαναν καθοριστικές επεμβάσεις, ο Ρόσι έβγαλε ένα ακόμη πέναλτι στην καριέρα του για την Μπόκα και ο Κάσιο δύο δύσκολα σουτ των Αργεντίνων.

Την προηγούμενη Παρασκευή ο Μπατάλια έκανε rotation υποδεχόμενος την Ουνιόν Σάντα Φε (1-2), με τους βασικούς να αγωνίζονται από λίγο εως καθόλου και το πλήρωσε. Επεισοδιακό το ματς, κρίθηκε με τρία πέναλτι, το τελευταίο για τους φιλοξενούμενους στο 15ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σίγουρες απουσίες οι τιμωρημένοι στόπερ Σαμπράνο και Ισκιερδός που αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις του προηγούμενου αγώνα. 10 αλλαγές στο αρχικό του σχήμα, σε σχέση με αυτό απέναντι στην Κορίνθιανς, ετοιμάζει ο Μπατάλια. Πρόβλημα στα στόπερ, αφού είναι τραυματίας και ο Φιγκάλ.

Την Τρίτη θα κληθεί να καταθέσει ο φορμαρισμένος εξτρέμ Βίγια για την υπόθεση κακοποίησης της πρώην συντρόφου του, για την οποία κινδυνεύει ακόμη και με φυλάκιση.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπαράκας. Με αυτογκόλ στο 13’ προηγήθηκε η Μπαράκας, με τον Ενρίκε ισοφάρισε στο 57’ η Μπάνφιλντ.

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το ανοδικό της μομέντουμ η “ταλάδρο”, την προηγούμενη Παρασκευή “γκέλαρε” στο γήπεδό της, αλλά διατηρήθηκε οριακά εντός θέσεων για το επόμενο Σουνταμερικάνα.

Με ένα αυτογκόλ για τα bloopers του αιώνα βρέθηκα να κυνηγά στο σκορ, με τον αριστερό μπακ Αμπεκασίς να γυρνά λάθος την μπάλα από το ύψος της μεσαίας γραμμής! Σε πρωταγωνιστικό ρόλο για το υπόλοιπο του αγώνα η Μπάνφιλντ, είχε την κατοχή, πίεσε την αντίπαλη περιοχή, δίχως όμως την καθαρή ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα. Ισοφάρισε σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ, αλλά ήταν φλύαρη και ανούσια στην κυκλοφορία της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο.

Προηγήθηκαν δύο σερί κυνικές νίκες επί των Τίγκρε (0-1 εκτός) και Σεντράλ Κόρδοβα (2-1 εντός), η αγωνιστική βελτίωση που περιμέναν στον σύλλογο με τον Βίβας στον πάγκο δεν έρχεται, παρότι η ομάδα έχει χάσει μόνο το ένα από τα 8 τελευταία παιχνίδια της.