* Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους “16” της διοργάνωσης, ενώ η 3η πηγαίνει στα playoffs του Copa Sudamericana.

* Τον όμιλο πλαισιώνουν οι Μονάγκας, Ντεπορτίβο Περέιρα.

* No Goal & Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/05): Κόλο Κόλο – Μπόκα Τζούνιορς 0-2

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Άρσεναλ Σαραντί. Στο 25ο λεπτό ο Πόμπο πέτυχε το καθοριστικό γκολ και στο 52’ αποβλήθηκε ο Βέιγκαντ της Μπόκα.

Πισωγύρισμα για την “σενέισε” το αποτέλεσμα και η εμφάνισή της Παρασκευής στο Σαραντί, όπου ηττήθηκε από την ουραγό της αργεντίνικης λίγκας. Από στατική φάση βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, εν συνεχεία η Άρσεναλ είχε και δοκάρι σε νέο στατικό. Άργησε να ξυπνήσει επιθετικά η Μπόκα και δεν κατάφερε να πιέσει μετά την αποβολή της.

Παραμένει πολύ χαμηλά για τα στάνταρ της στην LPF, αλλά στον όμιλο του Libertadores διατηρήθηκε στην κορυφή παρά την πρόσφατη ήττα στην Κολομβία από την Ντεπορτίβο Περέιρα (1-0) και με νίκη σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στα νοκ άουτ.

Με αλλαγές στον επιθετικό σχηματισμό αναμένεται να παρατάξει την 11αδα ο κόουτς Αλμιρόν, μένει στον πάγκο ο Μερεντιέλ, ενώ ο Αντβίνκουλα διατηρείται σε θέση εξτρέμ.

Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Ρόχο (στόπερ), Σάντες (στόπερ), Αράντα (στόπερ), Παγιέρο (μέσος), Σεμπάγιος (εξτρέμ), Ορσίνι (φορ). Καταδικάστηκε ο Βίγια (εξτρέμ) για τον ξυλοδαρμό της πρώην συντρόφου του, θα μείνει εκτός ομάδας, εκτός ποδοσφαίρου για καιρό.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 16/18 τελευταία εντός έδρας για το Libertadores

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μονάγκας. Ο Ραμίρες (62’) άνοιξε το σκορ για τη Μονάγκας και ο Μπολάδος (86’) ισοφάρισε για την Κόλο Κόλο. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε Ντε Πολ των φιλοξενούμενων.

Δίχως πρωταθληματικές υποχρεώσεις από τις 18 Μαΐου οι “άλμπος”, έχουν την πολυτέλεια να επικεντρωθούν στον όμιλο του Libertadores, όπου μετά την πρόσφατη ισοπαλία στη Βενεζουέλα έγιναν αουτσάιντερ για την πρόκριση.

Καλύτερη η Κόλο Κόλο στο πρώτο ημίχρονο με τη Μονάγκας, είχε στιγμές να προηγηθεί, κυρίως σε στατικές φάσεις. Έτσι όμως βρήκαν το γκολ οι γηπεδούχοι κι από μεγάλο λάθος της άμυνας ισοφάρισαν οι Χιλιανοί.

Δεν ταξίδεψαν στο Μπουένος Άιρες οι τιμωρημένοι Ντε Πολ (κίπερ), Φαλκόν (στόπερ), Παλάσιος (εξτρέμ/φορ) και οι τραυματίες Αμόρ (στόπερ), Ντε λος Σάντος (στόπερ), Ναβάρο (αρ. μπακ), Λεσκάνο (φορ).