* Σε ουδέτερο γήπεδο, στη Μεντόσα

* H ομάδα που θα προκριθεί, στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πατρονάτο – Ρίβερ Πλέιτ

* Αήττητη η Μπόκα στα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (5-1-0)

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γοδόι Κρους. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε στο 40ο λεπτό ο Λανγκόνι.

Παρά τις πολλές απουσίες που είχε, την Παρασκευή πέρασε νικηφόρα από τη Μεντόσα και σήμερα επιστρέφει στο ίδιο γήπεδο για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Απέναντι στη Γοδόι Κρους έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του πλασματικού αήττητου σερί που τρέχει. Είχε την επιθετική πρωτοβουλία από νωρίς, έβαλε αρκετές μπάλες στην αντίπαλη περιοχή και δικαίως προηγήθηκε πριν την ανάπαυλα, παρότι το γκολ προέκυψε με τυχερό τρόπο. Έδωσε μέτρα στους γηπεδούχους στην επανάληψη, αλλά απορρόφησε την πίεση.

Με τα… ψέματα η ομάδα του Ιμπάρα έφτασε τα 11 παιχνίδια δίχως ήττα (8-3-0) και είναι πλέον το φαβορί για το πρωτάθλημα, παρότι βρίσκεται στο -2 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Τουκουμάν.

Στο δρόμο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου απέκλεισε τις Αγκροπεκουάριο (1-0), Φερό Καρίλ (1-0) και Σεντράλ ντε Ροσάριο (4-1).

Επιστρέφουν σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος οι Μπενεντέτο (φορ) και Γκονσάλες (χαφ). Σταθερά εκτός οι τραυματίες Ρόχο (στόπερ), Βίγια (εξτρέμ), Σεμπάγιος (εξτρέμ), Φιγκάλ (στόπερ) μεταξύ άλλων. Εκτός αποστολής και οι διεθνείς Αντβίνκουλα (δεξί μπακ), Φάμπρα (αρ. μπακ) και Σαμπράνο (στόπερ).

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της εκτός “Μπομπονέρα”

ΚΙΛΜΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλμάγκρο. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 4ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 43’.

Αποχαιρέτησε τις ρεαλιστικές ελπίδες για παρουσία στα playoffs ανόδου η Κίλμες με τέσσερα σερί παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-1) στο πρωτάθλημα και θα παραμείνει όπως όλα δείχνουν και το 2023 στη B’ κατηγορία της Αργεντινής.

Την Παρασκευή έμεινε στην ισοπαλία εντός με την 8η Αλμάγκρο, αλλά όλοι στον σύλλογο έχουν σημαδεμένο εδώ και εβδομάδες το σημερινό ιστορικό παιχνίδι.

Στο δρόμο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου απέκλεισε τις Ντεπορτίβο Μάδριν (στα πέναλτι, 1-1 κ.δ.), Ροσάριο Σεντράλ (στα πέναλτι, 1-1 κ.δ.) και Σαν Μαρτίν ντε Τουκουμάν (2-0).