* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Στον 1ο γύρο (03/03): Σέλμπουρν – Μποέμιανς 1-0

* Στο 2ο γύρο (26/05): Μποέμιανς – Σέλμπουρν 0-0

Στον 3ο γύρο (14/07): Σέλμπουρν – Μποέμιανς 1-1

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σέλμπουρν. Ο Μόιλαν (56’) άνοιξε το σκορ για την Σέλμπουρν και ο Αφολάμπι (80’) ισοφάρισε για την Μποέμιανς.

Ανάμεικτα τα αποτελέσματα του τελευταίου διμήνου, την περασμένη Παρασκευή έμεινε όρθια στο εκτός έδρας γειτονικό ντέρμπι με την Σέλμπουρν, για να διατηρηθεί στην 4η θέση και το -8 από την κορυφή.

Μοιρασμένο το ντέρμπι, στο πρώτο μέρος η Σέλμπουρν είχε την πρωτοβουλία, με την Μποέμιανς να απειλεί στην κόντρα. Αντιστράφηκε το σκηνικό μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε μετάβαση και μετά από λάθος απόκρουση του αντίπαλου κίπερ. Πίεσε στο τελευταίο ημίωρο η Μποέμιανς, άγγιξε την ισοφάριση σε στατική φάση, την βρήκε δικαίως με τον φορμαρισμένο Αφολάμπι που έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις πλησίασε στην ανατροπή.

Νικήτρια του θεσμου 7 φορές στην ιστορία της η Μποέμιανς, τελευταία φορά που πανηγύρισε ήταν το 2008, όταν κατέκτησε το double.

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποέμιανς. Ο Μόιλαν (56’) άνοιξε το σκορ για την Σέλμπουρν και ο Αφολάμπι (80’) ισοφάρισε για την Μποέμιανς.

3η διαδοχική εντός έδρας ισοπαλία στο 1-1 για την Σέλμπουρν την περασμένη Παρασκευή, σε όλες προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά τις περιστάσεις.

Απέναντι στην Μποέμιανς εξαργύρωσε κλέψιμο ψηλά και λάθος αντίδραση του φιλοξενούμενου κίπερ για να προηγηθεί, αλλά στην συνέχεια οπισθοχώρησε αρκετά και το πλήρωσε. Μάλιστα στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να το χάσει ολόκληρο το ντέρμπι.

Όπως και η σημερινή της αντίπαλος, έχει κατακτήσει 7 φορές το FAI Cup, τελευταία το 2000. Πέρσι έφτασε ως τον τελικό όπου ταπεινώθηκε από την Ντέρι Σίτι (4-0).