*Στον Α’ γύρο: Βικτόρια Πλζεν – Μποέμιανς 1905 2-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-1-2).

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ 1905

Προηγούμενο ματς: Ήρθε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Χράντετς Κραλόβε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 32′, ενώ η αντίπαλος έδειξε να «κλειδώνει» την νίκη της στο 74′, ωστόσο βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80′, 83′) και έφυγε με τον βαθμό.

Μπορεί να μπήκε δυνατά στον αγώνα με την Όλομουτς, ωστόσο δέχτηκε το γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα και την επηρέασε αρκετά. «Ξύπνησε» μετά το 80′, όταν και κατάφερε να βρει δύο γκολ με τον Σεϊμπάλ. Παραμένει χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια (0-4-1), σταθερά κοντά στην δεκάδα.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Χούλκα. Απέκτησε τους Ριστόφκι και Χουφ, ενώ η Πλζεν έληξε τον δανεισμό του κίπερ Γιέντλιτσκα. Τραυματίες οι Νόβακ, Νέσιντ, Βάλα και Σμρζ. Φρέσκο πρόβλημα για τον μπακ Ντοστάλ, που υπέστη τραυματισμό κατά την περίοδο της προετοιμασίας.

Μποέμιανς 1905 Στατιστικά

*6/8 τελευταία φιλικά και επίσημα παιχνίδια της έληξαν με N/G

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 0-1 απέναντι στην Μπάνικ Οστράβα εκτός έδρας, σε μεσοβδόμαδο εξ’ αναβολής. Το γκολ της λύτρωσης ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Καντού (90+2′).

Σε αντίθεση με την αδιάφορη εμφάνιση απέναντι στην Μπόλεσλαβ, παρουσιάστηκε εξαιρετικά βελτιωμένη απέναντι στην Μπάνικ και πήρε μια μεγάλη νίκη. Μείωσε έτσι την διαφορά της από την δεύτερη Σλάβια (-10), αν και ξέρει πως πολύ δύσκολα θα κυνηγήσει φέτος το πρωτάθλημα.

Διέκοψε τον δανεισμό του κίπερ Γιέντλιτσκα, προκειμένου να καλυφθεί εκ των έσω το κενό του Στάνεκ. Εκτός για σήμερα οι Χάβελ και Ντουρονσίμι. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Κόπιτς και Ντβε.