* Αήττητη η Τοντέλα στα πέντε τελευταία μεταξύ τους (2-3-0)

* Κεκλεισμένων των θυρών

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι εντυπωσιακή η βελτίωση της Μποαβίστα με τον Πετίτ στον πάγκο, τέταρτο παιχνίδι για τον πρώην διεθνή χαφ στην ομάδα, τρίτο πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, στο φινάλε του 2021. Στάθηκε πολύ καλά στην έδρα της ποιοτικής Γκιμαράες και έβγαλε “μέταλλο” ισοφαρίζοντας παρότι βρέθηκε αργά πίσω στο σκορ.

“Παίξαμε ένα σωστό τακτικά παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες να προηγηθούμε. Ξέραμε ότι θα υποφέρουμε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάξαμε το σύστημα, αντιδράσαμε όπως έπρεπε. Ήξερα την ομάδα πριν έρθω, έχουμε ένα ποιοτικό και έμπειρο ρόστερ, οι παίκτες πιστεύουν στο πλάνο”, δήλωσε ο κόουτς Πετίτ μετά τον τελευταίο αγώνα.

Είχε προηγηθεί η δίκαιη εντός έδρας νίκη επί της Μορεϊρένσε με 1-0 και η πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ με το εκκωφαντικό 5-1 επί της Μπράγκα! Πήγε στους 16 πόντους και πήρε αέρα τεσσάρων πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα τιμωρηθηκε από την Ομοσπονδία με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών λόγω παρατυπιών στο οργανωτικό κομμάτι του αγώνα με την Μπελενένσες στις 25 Οκτωβρίου.

Παραμένουν εκτός οι Γκαρσία και Ρεϊζίνιο, στο δρόμο της επιστροφής ο κίπερ Μπεϊρανβάντ, απουσιάζει με την Εθνικής Γκάμπιας ο επιθετικός Ενζί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκιμαράες. Πρώτη απειλή στο ματς για την Γκιμαράες, απάντησε η Μποαβίστα με μεγάλη διπλή ευκαιρία σε αντεπίθεση. Ο Εστουπινιάν απείλησε ξανά για τους γηπεδούχους νωρίς στην επανάληψη και στην τρίτη του ευκαιρία έκανε το 1-0 στο 81’, παίρνοντας το “ριμπάουντ” με προβολή από κοντά. Άμεση η απάντηση της Μποαβίστα, στο 85’ ο Ιλόρι ισοφάρισε μετά από στημένη φάση, είχαν και επικίνδυνο φάουλ να γυρίσουν το ματς στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι.

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΟΝΤΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με το δεξί μπήκε στο 2022 η Τοντέλα, τη Δευτέρα, σε εξ αναβολής αγώνα, επικράτησε της Μορεϊρένσε (2-1) εντός έδρας με ανατροπή και γκολ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων! Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, κυνήγησε το γκολ μέχρι τέλους και δικαιώθηκε στην τελευταία φάση από στημένη μπάλα.

Αυτό ήταν το 4ο σερί εντός έδρας παιχνίδι με απολογισμό 2-0-2, ταξιδεύει για πρώτη φορά μετά τις 11 Δεκεμβρίου και το βαρύ 5-2 στην έδρα της Γκιμαράες. Στην αυλαία του 2021 ήταν κακή απέναντι στη Ζιλ Βισέντε, αποδιοργανώθηκε μετά το πρώτο γκολ, έχασε δίκαια με 0-3. Είχε προηγηθεί όμως η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας με το 3-1 (με ανατροπή ξανά) επί της Εστορίλ, την Τετάρτη αντιμετωπίζει τη Ρίο Άβε (Β’ κατηγορία) με ευκαιρία να μπει στην 4αδα!

Κακή η εκτός έδρας εικόνα της στην τρέχουσα σεζόν, κέρδισε μόνο την ουραγό Μπελενένσες, έχασε σε όλα τα άλλα ταξίδια της, δεχόμενη τουλάχιστον δύο τέρματα.

Παραμένουν εκτός λόγω Covid οι Ντάντας και Κουαρέσμα, Αρκάνχο και Αλμέιδα, πρόσφατο κρούσμα ο Μποσέλι. Ο κόουτς Αγεσταράν επιβεβαίωσε την πώληση του εξτρέμ Μουρίγιο στο Μεξικό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μορεϊρένσε. Η Μορεϊρένσε μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Ράφαελ Μάρτινς. Έδωσε μέτρα στον αντίπαλο στο δεύτερο ημίχρονο, η Τοντέλα πίεσε, ισοφάρισε με πέναλτι του Ντος Άντζος στο 63’ και γύρισε το ματς στο 90+11’ με τον Μανού μετά από στημένη φάση!