* Αήττητη η Μποαβίστα στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0).

* Στο 1ο γύρο (06/10): Μορεϊρένσε – Μποαβίστα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Φαμαλικάο. Ο Ντάνιο (16’) άνοιξε το σκορ για τη Φαμαλικάο και ο Άγκρα (69’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα.

Δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες οι “πάνθηρες”, όμως η ισοπαλία και κυρίως η εμφάνιση της Δευτέρας ήταν απόδειξη αντίδρασης στα δύο προηγούμενα άσχημα παιχνίδια.

Απείλησαν νωρίς σε μετάβαση, αλλά σε κόρνερ η Φαμαλικάο πήρε προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με δύο καλές επεμβάσεις από κάθε τερματοφύλακα για να διατηρηθεί το 1-0. Μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος η Μποαβίστα, ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία με τον φορ της και είχε οριακά ακυρωθέν γκολ. Με έξοχα ξεδιπλωμένη μετάβαση έφερε το ματς στα ίσια, το οποίο έκλεισε “σβηστά” στο τελευταίο 20λεπτο, με μία καλή στιγμή των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις.

Βοήθησε η αλλαγή συστήματος από τον κόουτς Πάιβα, το 3-4-2-1 πρόσφερε μεγαλύτερη ανασταλτική ασφάλεια. “Η Μποαβίστα θα είναι συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να παίξει ένα καλό παιχνίδι. Με υπομονή, γνωρίζοντας ότι υπάρχουν δυνατά όπλα στην άλλη πλευρά.” δήλωσε ο ίδιος ενόψει Μορεϊρένσε.

Συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Πέρες (μέσος) και θα απουσιάσει, αμφίβολος ο Σάντος (εξτρέμ) που τη Δευτέρα επέστρεψε μετά από ένα μήνα απουσίας κι ένιωσε ξανά ενοχλήσεις. Παραμένουν εκτός οι Σέζαρ (κίπερ), Πιρές (κίπερ), Νταμπό (αρ. μπακ).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ρίο Άβε. Στο 90+2’ έχασε πέναλτι η Μορεϊρένσε.

Εξαιρετική η αμυντική λειτουργία των “βερδεμπράνκος” σε ένα ακόμη παιχνίδι της Liga Portugal, κράτησαν το μηδέν για 4η φορά στα 6 τελευταία ματς, αλλά δεν βρήκαν την επιθετική λύση με αποτέλεσμα να μειωθεί η απόσταση από τους διώκτες της 6ης θέσης.

Ισορροπημένο σε κατοχή (51-49%) το πρώτο ημίχρονο του σαββατιάτικου αγώνα, αλλά η Μορεϊρένσε μονοπώλησε τις επικίνδυνες στιγμές (10-0 τελικές), δίχως ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία. Άχρωμο το δεύτερο ημίχρονο μέχρι τις καθυστερήσεις του, η Ρίο Άβε ολοκλήρωσε το ματς με 0.08 xGoals και η Μορεϊρένσε απέτυχε να αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε σε μετάβαση.

“Θα βρούμε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα στις μονομαχίες και στο φυσικό κομμάτι. Ή θα καταφέρουμε να ανταποκριθούμε σε αυτό ή το παιχνίδι θα γίνει πολύ δύσκολο για εμάς.” δήλωσε ο κόουτς Μπόρζες.

Δίχως νέα προβλήματα για το παιχνίδι στο “Ντο Μπέσα”, πλησιάζει στην επιστροφή του ο Αντονίς (εξτρέμ) που έχασε τα προηγούμενα ματς. Μακροχρόνια εκτός ο Σιλά (μπακ).