*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκοϊάς – Μπόα 1-2

ΜΠΟΑ

Η Μπόα έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει στο 11’, δεχόμενη γκολ από κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ισοφάρισε στο 19’, εκμεταλλευόμενη δική της στατική φάση (πάλι κόρνερ). Και αφού έβγαλε το πρώτο ημίχρονο «αναίμακτα», στο δεύτερο βρέθηκε πάλι νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, στο 52’. Αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αν και έκανε κάποιες ευκαιρίες, ενώ μετά το 70ο λεπτό έπαιξε και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής.

Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές όπου κέρδισε μόνο το τελευταίο παιχνίδι στο γήπεδό της και μάλιστα απέναντι στη δεύτερη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ τώρα υποδέχεται την τρίτη! Παραμένει ουραγός με τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας και πλέον είναι στο -7 από τις θέσεις παραμονής.

Επιστρέφουν από τιμωρία ο αριστερός μπακ Κάιο Κρίστιαν, ο μέσος Μπρούνο Τουμπαράο και ο επιθετικός Ντόουγκλας Μπάτζιο. Αλλά αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο Ζουνίνιο Ποτιγκάρ (ΕΠ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόα έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τρία σερί N/G εντός έδρας.

Το Μπόα – Γκοϊάς παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΓΚΟΪΑΣ

Η Γκοϊάς έπαιξε όπως ακριβώς χρειαζόταν για να ανταπεξέλθει την πίεση της Γκουαρανί, «χτύπησε» σε δύο αντεπιθέσεις, μία σε κάθε ημίχρονο (30’, 82’) και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα της αντιπάλου της, με 0-2. Αυτή ήταν η πέμπτη της νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές, 12η στις 16 πιο πρόσφατες, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα. Είναι πάντα εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στην άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής από ομάδες εκτός αυτής και στο -5 από την κορυφή.

Ο τεχνικός της, Νέι Φράνκο, ήταν πολύ ικανοποιημένος από την τελευταία εμφάνιση των παικτών του, αφού κέρδισαν ένα παιχνίδι έξι βαθμών, αλλά δεν θέλει ούτε να ακούει για διεκδίκηση του τίτλου! Όπως είπε πρέπει να κοιτάζουν που βρίσκονταν όταν ανέλαβε (στη 19η θέση όπως είπε χαρακτηριστικά) και που είναι τώρα. Και ξεκαθάρισε πως μοναδικός τους στόχος είναι η άνοδος και να απομακρυνθούν όσο το περισσότερο γίνεται από την πέμπτη θέση.

Τραυματίστηκε σοβαρά σε προπόνηση ο βασικός γκολκίπερ Μαρσέλο Ρανζέλ, ο οποίος έπαθε ρήξη χιαστού και θα επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους το 2019, λείποντας εδώ και λίγο καιρό. Επιστρέφουν από τιμωρία ο δεξιός μπακ Αλεξ Σίλβα και ο κεντρικός αμυντικός Βίκτορ Ράμος, αυτή τη φορά τιμωρημένοι είναι οι Λουκάο (ΕΠ), Τζιοβάνι (ΜΕ), με την απώλεια του πρώτου αρκετά σημαντική, καθώς όχι απλά είναι ο δικός της πρώτος σκόρερ, αλλά και του πρωταθλήματος συνολικά.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκοϊάς κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Γκουαρανί για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 8/12 over 2,5 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.