*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φιγκεϊρένσε – Μπόα 2-0

ΜΠΟΑ

Η Μπόα άνοιξε το σκορ στο γήπεδο της πρωτοπόρου Φορταλέζα στο 48ο λεπτό, αλλά η χαρά της κράτησε μόλις δύο λεπτά, πριν ισοφαριστεί. Και στο 72’ δέχθηκε το δεύτερο τέρμα που οδήγησε στην ήττα της με 2-1, το οποίο μάλιστα προήλθε από πέναλτι. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρία παιχνίδια και ανέκοψε την ανοδική της πορεία των τελευταίων αγωνιστικών. Παραμένει ουραγός, αρκετά πίσω από τις θέσεις παραμονής, έχοντας τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Το τελευταίο αποτέλεσμα δεν μηδενίζει, ούτε καν υποβαθμίζει την καλή δουλειά του Νέι Ντε Μάτα στον πάγκο της, αφού από τότε που ανέλαβε παρουσιάζεται μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και απέκτησε ελπίδες – έστω και ελάχιστες – παραμονής. Στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες, τις μοναδικές της στο πρωτάθλημα εντός έδρας.

Κάποιες ενοχλήσεις έχει ο Κάιο Κρίστιαν (ΑΜ) που αναμένεται να απουσιάσει, όπως συνέβη και από την προηγούμενη αναμέτρηση, ενώ τιμωρημένος είναι ο δεξιός μπακ Ελντερ Μαουρίλιο. Αλλά πλέον είναι διαθέσιμοι οι νέοι παίκτες που απέκτησε την περασμένη εβδομάδα, καθώς ετοιμάστηκαν τα χαρτιά τους.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόα έχασε 2-1 εκτός από την Φορταλέζα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/10 under 2,5 εντός στο πρωτάθλημα.

Το Μπόα – Φιγκεϊρένσε παίζει στην Interwetten

ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ

Η Φιγκεϊρένσε ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Γκοϊάς, παρόλο που ξεκίνησε το παιχνίδι με τις καλύτερες συνθήκες, προηγούμενη μόλις στο πέμπτο λεπτό. Αλλά δέχθηκε την ισοφάριση σε κομβικό σημείο, στην εκπνοή του ημιχρόνου, ενώ «έφαγε» και δεύτερο γκολ στο 70ο λεπτό. Δεν κερδίζει στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της με δύο ήττες, με αποτέλεσμα να μείνει λίγο πίσω από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, στο -3, αλλά χωρίς να θεωρείται απόσταση βολής, λόγω μικρού αριθμών νικών που έχει ως τώρα.

Ο προπονητής της, Μίλτον Κρουζ, παραδέχθηκε πως η εμφάνιση της ομάδας του δεν ήταν καλή στο τελευταίο παιχνίδι. Αλλά επανέλαβε πως όσο ανοικτός είναι σε διάλογο, αλλά τόσο ισχυρογνώμων είναι. Και θεωρεί πως πρέπει να βελτιωθούν αισθητά για να ξεπεράσουν την άσχημη φάση που περνάνε, ενώ αρνήθηκε πως η καθυστέρηση στις πληρωμές των παικτών παίζει κάποιο ρόλο στις εμφανίσεις τους. Πάντως ξεκαθάρισε πως ότι έχει να πει με τους παίκτες του θα το κάνει ιδιωτικά και χωρίς να το βγάλει προς τα έξω, αυτός είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του και αυτόν θα συνεχίσει να έχει.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας Μπετίνιο (ΜΕ), τιμωρημένος είναι ο Ζε Αντόνιο (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φιγκεϊρένσε έχασε 1-2 εντός από την Γκοϊάς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 7/10 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.