2η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Χάρτμπεργκ στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0)

ΜΠΛΑΟΥ ΒΑΪΣ ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Βόλφσμπεργκερ. Ο Μπαλό σκόραρε δις (3’, 50’) για τη Βόλφσμπεργκερ και ο Πιρκλ μείωσε στο 90’ για τη Λιντς.

Ανταγωνιστική η εμφάνιση της νεοφώτιστης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, δίκαιη όμως και η ήττα στο Βόλφσμπεργκ το προηγούμενο Σάββατο.

Μπήκε νωχελικά και στα δύο ημίχρονα και το πλήρωσε ακριβά, με ένα γκολ σε κάθε εκκίνηση από τον δεξιό εξτρέμ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος πήρε την πρωτοβουλία, το τέλειωσε με 61% κατοχή, αλλά άργησε πολύ να βρει το γκολ για να αγχώσει τον αντίπαλο.

Ενόψει Χάρτμπεργκ, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Πάσιτς (Α), Τουρς (Μ), αμφίβολοι είναι οι Μαράντα (Α), Ντόμπρας (Μ) που έχασαν την πρεμιέρα.

ΜΠΛΑΟΥ ΒΑΪΣ ΛΙΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Αούστρια Λουστενάου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με Ντιακιτέ (21’) και Έντρουπ (48’), αλλά η Αούστρια επέστρεψε με Φρίντρικας (54’, 70’). Στο 74’ αποβλήθηκε ο Σανγκαρέ της Χάρτμπεργκ.

Διπρόσωπη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Χάρτμπεργκ, στην τελική εικόνα πέταξε δύο βαθμούς απέναντι σε ανταγωνίστρια.

Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε την κατοχή (56%) και μονοπώλησε τις ευκαιρίες. Δικαίως πήγε με προβάδισμα στην ανάπαυλα και με το μομέντουμ υπέρ της έδειξε ότι “καθαρίζει” το ματς με το 2-0 στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους. Η διαχείριση όμως ήταν προβληματική, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ιδιαιτέρως εύστοχοι και στο τέλος υπέφερε για να μην το χάσει ολόκληρο το ματς, αφού υποχρεώθηκε σε παθητικό ρόλο μετά την αποβολή του Σανγκαρέ.

Τιμωρημένος για το πρώτο ταξίδι της χρονιάς ο Σανγκαρέ (μέσος), παραμένει τραυματίας ο Έμαν (κίπερ).