*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Χάντερσφιλντ-Μπλάκπουλ 0-1.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μίντλεσμπρο, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Άκπομ στο 32’ και το 2-0 ο ίδιος στο 59’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο ΜακΝάιρ στο 70’.

Τρίτη σερί ήττα για τη Μπλάκπουλ με μια κακή εμφάνιση. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει με καμία από αυτές την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει εύκολα στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους, στην οποία υπέκυψε από το ημίωρο, κάτι το οποίο την ανάγκασε να ανεβάσει τις γραμμές της στην επανάληψη, δεχόμενη έτσι στη συνέχεια ακόμα δύο τέρματα.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας το σημερινό παιχνίδι, καθώς έχει την ευκαιρία να βρεθεί ακόμα και εκτός της επικίνδυνης ζώνης μετά από αρκετό καιρό. Όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, είναι πολύ μέτρια αυτή την περίοδο, καθώς δεν έχει βελτιώσει καθόλου το αμυντικό της κομμάτι. Από την άλλη είναι μαχητική και πολύ επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, βρίσκοντας δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της και μάλιστα με σχετική ευκολία όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Σίγουρα μπορεί και πρέπει να εκμεταλλευτεί τα πολλά προβλήματα που έχει αμυντικά η αντίπαλός της, προκειμένου να αυξήσεις τις πιθανότητες για θετικό αποτέλεσμα. Σημαντικό το να πάρει σήμερα το τρίποντο, αφού θα αποκτήσει απόσταση «ασφαλείας» από τις τελευταίες θέσεις, ενώ παράλληλα έχει και μία αγωνιστική λιγότερη σε σχέση με την Κάρντιφ που προς το παρόν βρίσκεται μια θέση πάνω στο +2.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της ΚΠΡ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λόι στο 13’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γουάγκχορν στο 39’.

Το βαθμό της ισοπαλίας έσωσε η Χάντερσφιλντ. Μέτρια η εικόνα της, δημιούργησε λίγες ευκαιρίες, αλλά απείλησε με τις περισσότερες από αυτές την αντίπαλη εστία, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα πριν την ανάπαυλα. Νωρίτερα είχε μείνει πίσω στο σκορ, αφού υπέκυψε πολύ εύκολα στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν ιδιαίτερες ευκαιρίες και το σκορ να μείνει απαράλλακτο.

Ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της φετινής σεζόν είναι το σημερινό, καθώς μπορεί να βρεθεί ακόμα και εκτός της ζώνης του υποβιβασμού για πρώτη φορά. Έχει παράλληλα και μία αγωνιστική λιγότερη από την 21η Κάρντιφ, κάτι που σημαίνει πως αν αποσπάσει το τρίποντο, τότε είναι πολύ πιθανό να πάρει και διαφορά ασφαλείας στη συνέχεια. Παρ’ όλα αυτά δεν έχει δείξει καμία βελτίωση αμυντικά, με αποτέλεσμα να συνεχίζει να δέχεται γκολ σε κάθε αναμέτρησή της, ενώ στο επιθετικό της κομμάτι έχει ρυθμό και σκοράρει εξίσου. Θετικά στοιχεία έδειξε στις τελευταίες εξόδους της, δυσκολεύοντας σε αρκετές περιπτώσεις τις αντίπαλες ομάδες, αλλά σήμερα θα πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένη στο στόχο της, ώστε να μην βρεθεί σε ακόμα δυσκολότερη θέση, στη μάχη που δίνει για παραμονή.