9η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Λούτον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σκόραρε ο Μπέρι στο 57’.

Δεύτερη διαδοχική ήττα παρά την καλή εμφάνιση που έκανε η Μπλάκπουλ. Μέτριο πρώτο μέρος, αρκετά μοιρασμένο και χωρίς σκορ από τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη το γήπεδο «έγειρε» υπέρ της, αλλά η αποτελεσματικότητα ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα χρειάζεται ώστε να μπορέσει να επιστρέψει σήμερα στα θετικά αποτελέσματα. Δεν έβγαλε κακή εικόνα, αλλά όπως και κόντρα στη Γουέστ Μπρομ (1-0), πλήρωσε την αστάθεια που έβγαλε αμυντικά. Μεσοεπιθετικά είναι παραγωγική, αλλά όχι ιδιαίτερα αποτελεσματική τελευταία, καθώς δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα σε καμία από τις δύο πρόσφατες αναμετρήσεις της, κάτι που της δυσκόλεψε ιδιαίτερα το έργο για θετικό αποτέλεσμα. Ούτε σήμερα θα έχει εύκολο έργο, καθώς αντιμετωπίζει μια αρκετά ανεβασμένη ομάδα, αλλά σίγουρα μπορεί να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά προβλήματα που έχει, προκειμένου να επιστρέψει στο σκοράρισμα.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπρίστολ Σίτι με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Βέιμαν στο 10’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Άκπομ στο 47’.

«Κόλλησε» στην ισοπαλία η Μίντλεσμπρο παρ’ όλο που ήταν πολύ καλύτερη της Μπρίστολ Σίτι. Μπήκε νωθρά και αυτό της κόστισε, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, ενώ στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα παρά την έντονη πίεση που άσκησε. Στην επανάληψη ήταν πιο αποφασισμένη, φέρνοντας το ματς στα ίσα με το ξεκίνημά της, αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, βρίσκοντας απέναντί της μια καλά οργανωμένη άμυνα και έναν τερματοφύλακα σε εξαιρετική μέρα.

Σίγουρα αδικημένη μπορεί να θεωρείται από το αποτέλεσμα αυτό, όμως θα πρέπει να το αφήσει πίσω και να κοιτάξει το σημερινό δύσκολο ματς. Για ακόμα μία φορά μακριά από το γήπεδό της δοκιμάζεται, με την τελευταία της φορά να αποσπά νικηφόρο αποτέλεσμα κόντρα στη Χαλ (1-3). Είναι ανεβασμένη τελευταία και αρκετά βελτιωμένη στο επιθετικό της κομμάτι, καθώς σκοράρει με μεγαλύτερη ευκολία και συνέπεια, αλλά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν καταφέρνει να αποσπάσει τα επιθυμητά αποτελέσματα εξαιτίας της μέτριας αμυντικής της λειτουργίας.