22η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον του Άγιαξ, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Το 0-1 πέτυχε ο Ντόλαν στο 55’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 75’.

Δεύτερη διαδοχική νίκη σε φιλικό για τη Μπλάκμπερν. Είχε καλή εικόνα, ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα. Αμυντικά ήταν αρκετά σταθερή, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία της.

Έτοιμη για την επανέναρξη του πρωταθλήματος φάνηκε από την εικόνα της στα φιλικά προετοιμασίας που έδωσε στην αρχή του μήνα. Δεν ολοκλήρωσε με τον καλύτερη δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της, όμως παραμένει εντός στόχου, αφού η εικόνα της μέχρι στιγμής στη σεζόν είναι αρκετά καλή. Έχει τη 2η καλύτερη συγκομιδή βαθμών σε εντός έδρας αναμετρήσεις, μετρώντας οκτώ νίκες σε δέκα αγωνιστικές, σκοράροντας σχεδόν μόνιμα. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος για τον οποίο βρίσκεται τόσο ψηλά βαθμολογικά και θέλει φυσικά να συνεχίσει έτσι, ώστε να μείνει εντός πλέι-οφ στο τέλος της χρονιάς. Απόντες για το σημερινό παιχνίδι αναμένεται να είναι οι Πίκερινγκ και Βέιλ που τραυματίστηκαν κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας.

Μπλάκμπερν Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΡΕΣΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μίλγουολ με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Φλέμινγκ στο 4’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 16’. Το 1-2 πέτυχε ο Χιουζ στο 20’ και το 2-2 ο Έβανς στο 28’. Το 2-3 έκανε ο Φλέμινγκ πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 64’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κρέσγουελ στο 72’.

Αρκετά καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για την Πρέστον. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε στο ματς, εκμεταλλεύτηκε μόνο αυτές του πρώτου ημιχρόνου, όντας τρομερά άστοχη στην επανάληψη. Αμυντικά έδειξε αστάθειες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας εξίσου.

Χωρίς κανένα φιλικό προετοιμασίας και χωρίς καθόλου αγωνιστικό ρυθμό θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, παραμένοντας κοντά στη διεκδίκηση μιας θέσης για τα φετινά πλέι-οφ. Πάνω που έβρισκε ξανά ρυθμό, η Μίλγουολ της «έκοψε» τη φόρα (2-4) πριν τη διακοπή, με τις πολλές αστάθειες στο αμυντικό της κομμάτι να παραμένουν. Μεσοεπιθετικά είναι παρ’ όλα αυτά εξαιρετική, σκοράρει με τρομερή συνέπεια, κάτι που την έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα. Θετικό επίσης είναι και το γεγονός ότι δεν έχει ιδιαίτερες απουσίες, με τον Πάροτ ουσιαστικά να είναι η μοναδική, αφού η επιστροφή του στην αγωνιστική δράση θα «αναβληθεί», καθώς οι τελευταίες εκτιμήσεις αναφέρουν πως θα χρειαστεί παραπάνω χρόνος για την πλήρη αποκατάστασή του.