2η αγωνιστική.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στη φυσική έδρα της Μονπελιέ, καθώς αυτή της Μπεζιέρ βρίσκεται υπό ανακαίνιση.

ΜΠΕΖΙΕΡ

Η μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας ήταν η Μπεζιέρ, η οποία στην παρθενική της συμμετοχή στη Ligue 2 πέρασε με το «διπλό» (0-2) από την έδρα της Νανσί. Άψογα στημένη αμυντικά και με σωστή τακτική έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο και στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή μπήκε μπροστά στο σκορ (0-1 στο 23’). Στην επανάληψη δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στην αντίπαλο, η εστία της φυσικά απειλήθηκε κάποιες φορές (όχι σε σημείο να δεχθεί την ισοφάριση), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 68’, όλα έγιναν πιο εύκολα μετά γι’ αυτήν, κλειδώνοντας τη νίκη με δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις (0-2 στο 98).

Ο στόχος της Μπεζιέρ δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα απ’ την παραμονή, οι ιστοσελίδες τη θεωρούν ένα απ’ τα μεγάλα φαβορί για τον υποβιβασμό. Παρά το ονειρικό ξεκίνημα, αναμένεται να δώσει σκληρή μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Παραχωρήθηκε στη Λοριάν, αλλά συνεχίζει με τη μορφή δανεισμού ο αρχισκόρερ Σισοκό, αυτή ήταν η πρωταρχική επιδίωξη της διοίκησης και τα κατάφερε. Δεν υπήρχαν απώλειες που να στοιχίζουν, στον αντίποδα οι προσθήκες ήταν κυρίως από παίκτες της κατηγορίας. Θα δώσει πολύτιμες λύσεις ο έμπειρος δεξιός μπακ, Σιντιμπέ (από Παρί), ήρθε και ο έμπειρος αμυντικός χαφ Μοστεφά (από Πάφο).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Νανσί.

Στατιστικό: N/G τα τρία απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Μπεζιέρ. (δες το στον Stoiximan).

Το Μπεζιέρ – Αζαξιό παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΑΖΑΞΙΟ

Από την άλλη πλευρά, η Αζαξιό εκκίνησε με το «αριστερό» τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα 1-0 από την Τρουά. Μοιρασμένο σε φάσεις παιχνίδι, έμεινε πίσω στο 38’ (0-1), έπειτα ανέβασε την απόδοσή της, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να φθάσει στην ισοφάριση, δικαιούταν ένα γκολ βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Παρά το κακό ξεκίνημα στη σεζόν, η Αξαζιό ευελπιστεί ότι μπορεί να πραγματοποίησε ανάλογη πορεία με την περσινή, όπου τερμάτισε στην 3η θέση της κατάταξης (μπαράζ ανόδου), πέταξε εκτός τη Χάβρη, ωστόσο στη συνέχεια το εμπόδιο της Τουλούζ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο. Βγήκε κατά κύριο λόγο ενισχυμένη από τη μεταγραφική περίοδο, παρελθόν αποτελούν οι πολύτιμοι Λεκά, Σαϊνατί και Καμαρά, στη θέση τους ήρθαν οι Μέντες (επιθετικός, από Ρέντινγκ), Γιουσούφ (εξτρέμ, από Λεβαδειακό), Ντεμπελέ (μέσος, από Νιόρ), Λερουά (τερματοφύλακας, από Ντιζόν) και Σοπλέν (δεξιός μπακ, από Νιόρ), επιλογές που φαίνεται να ανεβάζουν επίπεδο την Αζαξιό και μπορούν να την κάνουν ανταγωνιστική για ακόμη μια χρονιά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την Τρουά.

Στατιστικό: G/G τα τρία απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της Αζαξιό.