*19η αγωνιστική.

*Μόλις μια νίκη πήρε η Μπέτις στα τελευταία τέσσερα ματς με τη Λεγκανές (1-1-2).

ΜΠΕΤΙΣ

Νίκη που αλλάζει το μομέντουμ μιας χρονιάς. Αυτό έψαχνε η Μπέτις και το βρήκε την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας τοπικό ντέρμπι μίσους με τη Σεβίλλη. Ήταν καταπληκτική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αδίκως πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη 2-2, έκανε σούπερ έναρξη και στο δεύτερο 45λεπτο, όπου σκόραρε δύο φορές μέχρι το 65’ και πήρε γερό προβάδισμα. Μείωσε η Σεβίλλη στο 67’, το 3-5 του Τέγιο στις καθυστερήσεις έδωσε οριστικό τέλος στο ντέρμπι και χάρισε στην Μπέτις μια απ’ τις πιο σπουδαίες νίκες της ιστορίας της!

Στον έβδομο ουρανό άπαντες καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, είναι κάτι παραπάνω από ξεκάθαρο ότι το κλίμα έχει αλλάξει, η αισιοδοξία έχει επιστρέψει, υπάρχει φιλοδοξία για κάτι καλύτερο στο πρωτάθλημα. Ήταν η δεύτερη νίκη των τελευταίων τριών αγωνιστικών για την Μπέτις, που ανέβηκε στους 24 πόντους και την 13η θέση, ενδεχόμενο «τρίποντο» και σήμερα θα της δώσει τη δυνατότητα να «πιάσει» την Έιμπαρ στην 7η θέση και να ανέβει στο -2 απ’ την 6η Σεβίλλη! Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα, εκεί λείπουν οι τρεις εκ των τεσσάρων βασικών, αναγκασμένος να κάνει αλλαγές ο Σετιέν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας φοβερή νίκη 3-5 για την Μπέτις κόντρα στη Σεβίλλη.

Στατιστικό: Από 5/8 εντός έδρας Over 3.5 έρχεται η Μπέτις σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan).

Το Μπέτις – Λεγκανές παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΓΚΑΝΕΣ

Μπορεί να μην το άξιζε, αλλά η Λεγκανές επέστρεψε στις νίκες την περασμένη εβδομάδα. Ακολούθησε έξυπνη τακτική, έδωσε την μπάλα στην αντίπαλο, απειλήθηκε σε ορισμένες περιπτώσεις και θα μπορούσε να είχε μείνει πίσω στο σκορ, όσο πλησίαζε το τέλος του αγώνα έφερε την κατάσταση εκεί που αυτή ήθελε και από στημένη φάση στο 75’ της συνάντησης απέκτησε το προβάδισμα (1-0), το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λεγκανές μετά από την ήττα από τη Λα Κορούνια (1-0) και την ισοπαλία με τη Λεβάντε (0-0). Ανέβηκε στην ένατη θέση και στους 24 πόντους, αύξησε στους εννιά την διαφορά της από την διακεκαυμένη ζώνη, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο από την 18η Αλαβές, αυτό με τη Ρεάλ Μαδρίτης (εντός έδρας).

Μεσοβδόμαδα πήγε να παίξει εκτός έδρας με τη Βιγιαρεάλ για τη ρεβάνς του 1-0 στην έδρα της, κατόρθωσε να προηγηθεί στο 31’ με τον Ελ Ζαρ και αυτό το γκολ αποδείχτηκε καταλυτικής σημασίας για την πρόκριση, αφού η Βιγιαρεάλ ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει τρίτη φορά. Επιστρέφουν οι Μπράσανατς (Μέσος, 9,0) και Αμραμπάτ (Επιθετικός, 12,0), δε σκόραρε η Λεγκανές στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (0-1-3).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τη Λεγκανές κόντρα στη Βιγιαρεάλ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: 8/9 εκτός έδρας NG έχει η Λεγκανές.
Κάντε κλικ εδώ για να μεταφερθείτε στη σελίδα του διαγωνισμού (Facebook)
Βήμα 1: Προβλέψτε (σχολιάστε πχ. 1-1) το σκορ του αγώνα Μπέτις – Λεγκανές
Βήμα 2: Κάντε Δημόσια Κοινοποίηση / Public share τη δημοσίευση του διαγωνισμο

Ένας τυχερός θα κερδίσει μία Paysafe κάρτα αξίας 10 ευρώ
*Προβλέψτε σωστά τους αγώνες με το #VresToSkor. Ένας τυχερός κερδίζει 10 ευρώ σε κάθε ματς!