*5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Φερεντσβάρος – Μπέτις 1-3

*Η Μπέτις παραμένει αήττητη εντός έδρας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ (τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες).

*Η Φερεντσβάρος πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε εννέα αναμετρήσεις κόντρα σε ισπανικές ομάδες (τέσσερις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή της στην Ισπανία γνώρισε τον διασυρμό με 5-1 από την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ 2020/21.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΠΕΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέλος στο αρνητικό σερί τριών ηττών, στις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (δέχτηκε εννέα γκολ), έβαλε η Μπέτις την Κυριακή. Ταξίδεψε στην έδρα της Έλτσε από την οποία επέστρεψε με το “τρίποντο”, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 που την διατηρεί στην 5η θέση της Λα Λίγκα. Το εκπληκτικό ξεκίνημά τους στην αναμέτρηση εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Κράτησαν παθητική στάση στο δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκαν ισχυρή πίεση αγωνιζόμενοι με δέκα από το 67′, ωστόσο διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Στο “Benito Villamarín” οι “βερδιμπλάνκος” γνώρισαν μόλις μία ήττα σε επτά αναμετρήσεις, στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Σεβίλλη (2-0). Στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. “Θα κάνουμε τεράστιο λάθος να υποτιμήσουμε την Φερεντσβάρος, θεωρώντας πως θα φτάσουμε σε μία εύκολη νίκη”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής Πελεγκρίνι. Το Σάββατο (27/11) η Μπέτις υποδέχεται τη Λεβάντε.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Έλτσε. Στο 12′ ο Χουάνμι άνοιξε το σκορ, προτού ο Χοσέ διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων με πέναλτι (24′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φεκίρ (27′). Με δέκα ολοκλήρωσε η Μπέτις λόγω αποβολής του Μπεγερίν (67′).

ΜΠΕΤΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παντελώς αδιάφορη βαθμολογικά θα παραταχθεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του 7ου ομίλου η Φερεντσβάρος, καθώς έχει ήδη γνωρίσει τον αποκλεισμό από τη συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μετράει μόνο ήττες, καταφέρνοντας να σκοράρει μόλις τέσσερις φορές, ενώ παράλληλα μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα της δέκα. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε τέσσερις νίκες (μία ήττα), πιο πρόσφατη αυτή επί της Φέχερβαρ (3-0 εντός) την Κυριακή.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους στο πρώτο ημίχρονο και ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο δεύτερο. Συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς διατηρούνται στην κορυφή του πρωταθλήματος, στο +3 από Ακαδημία Πούσκας και στο +4 από Κισβάρντα. “Δεν με ενοχλεί η μνήμη της πρώτης αναμέτρησης με την Μπέτις. Παρά την ήττα, πραγματοποιήσαμε μία καλή εμφάνιση. Φυσικά, στόχος μας αποτελεί να ανοίξουμε λογαριασμό στον όμιλό μας”, ανέφερε ο προπονητής Στέγκερ. Την Κυριακή (28/11) η Φερεντσβάρος ταξιδεύει στην έδρας της Μεζοκόβεσντ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Φέχερβαρ. Τα γκολ σημείωσαν οι Ζούμπκοφ (10′), Μαέ (40′) και Ουζούνι (58′). Με δέκα ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Μπαμγκπογέ στο 90+4′.