2η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν έχει υποστεί ήττα από τη Μπέτις στα πρόσφατα 8 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη, με σκορ 1-2, εκτός έδρας, εναντίον της Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 20’ ο Αγιόθε Πέρεθ σκόραρε για το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 61’ ο Κουένκα ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 90+5’ ο Γουίλιαν Ζοζέ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στη Μπέτις.

Η Μπέτις έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βιγιαρεάλ (1-2), η οποία αποτελεί και άμεσο αντίπαλο για τους στόχους των “Βερδιμπλάνκος”, που είναι το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι είναι δεδομένο πια, ότι έχει καθιερωθεί στις καλές ομάδες του πρωταθλήματος και αυτό αποτελεί έργο του Χιλιανού προπονητή που παραμένει στην τεχνική ηγεσία και θα καθοδηγήσει τους “Μπέτικος” στο Κόνφερενς Λιγκ της νέας περιόδου, εισιτήριο που κέρδισαν μέσω της έκτης θέσης.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ίσκο, παρότι δεν είχε ομάδα από τον περασμένο Δεκέμβριο όταν και έμεινε ελεύθερος από τη μισητή αντίπαλο Σεβίλλη. Πούλησε αντί 8 εκατομμυρίων ευρώ στην Αλ-Ριγιάντ τον εξτρέμ Χουάνμι. “Θα θέλαμε να έχουμε πιο πλήρες ρόστερ, αλλά αυτό έχουμε τη δεδομένη στιγμή και με αυτό θα πορευτούμε”, δήλωσε ο Πελεγκρίνι.

Δεν έχουν εγγραφεί ακόμα οι Μαρκ Μπάρτρα και Έκτορ Μπεγερίν, έμειναν εκτός αποστολής. Επίσης, είναι εκτός οι τραυματίες Μπράβο, Φεκίρ, Λουίζ Ενρίκε, Καρβάλιο.

Μπέτις Στατιστικά

*3/6 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/6 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-1, εντός έδρας, εναντίον της Γρανάδα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45+4’ ο Μοράτα σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Σαμού Κόστα ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 67’ ο Ντεπάι έκανε το 2-1 για την Ατλέτικο. Στο 90+8’ ο Γιορέντε σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε με… το δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο, εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας της και πανηγύρισε τη νίκη εναντίον της Γρανάδα (3-1). Στις καθυστερήσεις το τρίτο της τέρμα που “κλείδωσε” την επιτυχία. Οι “Κολτσονέρος” πραγματοποίησαν πάνω-κάτω την ίδια πορεία πέρυσι, με εκείνη την αμέσως προηγούμενη χρονιά, καθότι έμεινε στην τρίτη θέση, δίχως να καταφέρει να διεκδικήσει τον τίτλο. Ο Ντιέγο Σιμεόνε είναι αμετακίνητος στον πάγκο της ομάδας.

“Με έναν ακόμα μέσο θα συμπληρώσουμε αυτό που θέλουμε να δημιουργήσουμε ως ομάδα για να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικοί. Η Μπέτις παίζει καλά, με το χαρακτήρα που της δίνει ο προπονητής, ο Ίσκο προσφέρει πράγματα στο ρυθμό του παιχνιδιού”, δήλωσε ο προπονητής της Ατλέτι. Πολύ δύσκολο και φέτος να σπάσει το δίπολο “Μπάρτσα-Ρεάλ”, θα είναι σίγουρα στην τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ και πιθανότατα στην τρίτη θέση εκ νέου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, εξέτισε και επιστρέφει ο Βίτσελ, νέα προβλήματα προέκυψαν με τους τραυματισμούς των Κόκε, Άνχελ Κορέα. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Χιμένες, Ναουέλ Μολίνα, Ρεϊνίλντο Μαντάβα. Τέλος, παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και δεν υπολογίζεται ο Ζοάο Φέλιξ.