14η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Λίνκολν με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σκόραρε ο Μπάροους στο 58’. Οι γηπεδούχοι είχαν μείνει νωρίτερα με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μαντρόιου στο 55’.

Σημαντική νίκη για τη Μπέρτον χωρίς μάλιστα να πείσει με την εμφάνισή της. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, παρ’ όλα αυτά απείλησε σημαντικά την αντίπαλη εστία και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Να διευρύνει ακόμα περισσότερο το αήττητο σερί της είναι ο στόχος της, δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Βρήκε ρυθμό και μετράει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια της, σκοράροντας με συνέπεια τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Αμυντικά έχει δείξει βελτίωση, διατηρώντας στις τρεις από αυτές το μηδέν παθητικό.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Όξφορντ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Μποντίν στο 13’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Λονγκ στο 81’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόλινς στο 89’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μπράουν στο 63’. Στη συνέχεια αποβλήθηκαν οι Σμιθ και Μιλς στο 90+6’ για τους γηπεδούχους.

Θετικά στοιχεία άφησε η Μπρίστολ Ρόβερς παρά την ήττα της. Έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη άφησε κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Το μόνο που κατάφερε στα τελευταία λεπτά ήταν να μειώσει.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να περάσει από την έδρα της μαχητικής Μπέρτον. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, είναι ασταθής αμυντικά, ενώ παράλληλα συνηθίζει να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Μέτρια στις εξόδους της, σπάνια δεν δέχεται γκολ και αυτό της έχει κοστίσει σημαντικά, αφού μετράει μόλις δύο νίκες σε έξι αγωνιστικές.