*Παιχνίδι νοκ άουτ για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι

*Στα δύο από τα τρία μεταξύ τους επίσημα παιχνίδια, ήταν G/G και over 2,5.

ΜΠΕΡΤΟΝ (League 1)

Προηγούμενο ματς: Η Μπέρτον έχασε εύκολα 2-0 εκτός έδρας από την Μπλάκπουλ, με δύο τέρματα του Λέιβερι μέσα σε έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (19’. 25’).

Η Μπέρτον δεν ήταν καλή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας σχετικά άνετα με 2-0 εκτός έδρας από την Μπλάκπουλ.

Ο τεχνικός της, Ντίνο Μάαμρια, είχε παράπονα από το μικρό χρονικό διάστημα που μεσολάβησε ανάμεσα στα δύο γκολ που δέχθηκαν, παρόλο που περίμενε έντονη πίεση από την αντίπαλο τους. Τουλάχιστον στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του έδειξε μία εικόνα του πως περιμένει να παρουσιαστεί στη συνέχεια.

Μπέρτον Στατιστικά

*5/9 G/G σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια

*5/9 over 2,5 σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια

ΛΕΣΤΕΡ (Championship)

Προηγούμενο ματς:H Λέστερ κέρδσει 2-1 εντός έδρας την Kόβεντρι με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του ΜακΦάντζεαν στο 47’. Αλλά αυτό το γκολ ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα. Ισοφάρισε με τον Ντιούσμπερι-Χολ στο 77’ και με γκολ του ίδιου παίκτη στο 87ο λεπτό, πήρε τη νίκη.

Η Λέστερ ξεκίνησε με το δεξί την νέα της προσπάθεια στο Championship, μετά από πολλά χρόνια, κερδίζοντας 2-1 εντός έδρας την Κόβεντρι. Μάλιστα το πέτυχε με ανατροπή, δείχνοντας πως έχει ξεπεράσει το πρόβλημα της “συνήθειας” των ηττών μίας ομάδας που υποβιβάζεται.

Στον πάγκο της είναι ο Ιταλός Ένζο Μαρέσκα, ο οποίος υπέγραψε τριετές συμβόλαιο, αλλά ήδη μετά την πρώτη νίκη ενθουσιάστηκε και δήλωσε πως μπορεί να φανταστεί πώς θα είναι αυτή η ομάδα σε πέντε χρόνια!