*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κέμπριτζ-Μπέρτον 4-3.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πλίμουθ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ένις στο 45’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Μπέρτον. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε να απειλήσει με καμία από αυτές, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς γκολ. Αμυντικά δέχθηκε έντονη πίεση και υπέκυψε σε αυτή με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς κανένα άγχος ενόψει των τελευταίων αγωνιστικών, καθώς είναι και μαθηματικά σωσμένη. Δεν πείθει παρ’ όλα αυτά με την εικόνα της αυτή την περίοδο, αφού έχει αρκετά θέματα να λύσει στο αμυντικό της κομμάτι, ενώ ακόμα και που σκοράρει, δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Δεν θα έχει εύκολο έργο σήμερα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μάχονται για την παραμονή τους.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΕΜΠΡΙΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Άκρινγκτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντανκ στο 42’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τόμας στο 65’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πρίσλεϊ με πέναλτι στο 83’.

Καλή εμφάνιση και σημαντική νίκη για την Κέμπριτζ. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, βρίσκοντας δίχτυα και στα δύο ημίχρονα, όμως δεν κράτησε το μηδέν παθητικό, αφού στα τελευταία λεπτά υπέκυψε σε παράβαση εντός περιοχής.

Ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει να αποσπάσει σήμερα, αφού μπορεί να βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης μετά από καιρό. Είναι ανεβασμένη μετά τη νίκη αυτή και έχει ψυχολογία, ενώ μπροστά της βρίσκει μια αδιάφορη Μπέρτον που σίγουρα δεν θα της επιτρέψει να φύγει εύκολα με το τρίποντο. Επιρρεπής αμυντικά, δέχεται γκολ μόνιμα, αλλά παράλληλα σκοράρει με συνέπεια και αυτό την έχει βοηθήσει σε αρκετές περιπτώσεις.