*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Άκρινγκτον-Μπέρτον 4-4.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπρίστολ Ρόβερς με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Μαρκίς στο 9’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κερκ στο 44’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Γουίναλ στο 55’.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τη Μπέρτον με μια πολύ καλή εμφάνιση. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Με ψυχολογία στα ύψη μετά το αποτέλεσμα, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτό, θέλει ιδανικά να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό, αυξάνοντας την απόστασή της από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δεν έδειξε να πτοείται από την ήττα κόντρα στην Πόρτμσουθ (1-0), την ώρα που εντός έδρας προέρχεται από διαδοχικές νίκες.

Μπέρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΚΡΙΝΓΚΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπόλτον, στα πλαίσια των ημιτελικών του Λιγκ Τρόφι. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του ΜακΚόνβιλ στο 22’, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Κατσούνγκα στο 82’ και να διαμορφώνουν το τελικό 0-2 με τον Μόρλεϊ στο 84’.

Δεν έπεισε με την εικόνα της και γνώρισε τον αποκλεισμό η Άκρινγκτον. Παρά το γεγονός ότι κράτησε μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όντας και με παίκτη λιγότερο από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλη υπέκυψε, δεχόμενη δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό από το κύπελλο, ρίχνοντας όλο της το «βάρος» στο πρωτάθλημα πλέον, καθώς βρίσκεται σε πολύ δύσκολη βαθμολογικά θέση και αναμένεται να δώσει σκληρές μάχες ως το τέλος της σεζόν για να παραμείνει στην κατηγορία. Δεν πείθει σε γενικές γραμμές με την εικόνα της, έχει πολλά θέματα ακόμα να λύσει αμυντικά, τα οποία δεν τη βοηθούν σε καμία περίπτωση στο να αποσπάσει θετικά αποτέλεσματα.