9η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σάντερλαντ με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ντιαλό στο 16’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νέιλ στο 20’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τέγια στο 50’ και έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μπένσον στο 61’. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ζαρούρι στο 69’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπράουνχιλ στο 87’.

Το καλό δεύτερο ημίχρονο έσωσε τη Μπέρνλι από μία τραγική εμφάνιση και ήττα. Κακό πρώτο μέρος, ήταν σαν να μην μπήκε στο ματς, καθώς πέραν της κατοχής της μπάλας δεν είχε τίποτε άλλο αξιοσημείωτο. Έμεινε μάλιστα πολύ εύκολα πίσω στο σκορ, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, όμως στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη και κυριάρχησε, όντας παράλληλα και τρομερά αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, ανατρέποντας με ευκολία το εις βάρος της σκορ.

Να διατηρήσει το αήττητό της θέλει ιδανικά, παραμένοντας ταυτόχρονα κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας, Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αρνείται να ηττηθεί και παρά τις αστάθειες που βγάζει αμυντικά, έχει τον τρόπο να απαντάει μέσω της καλής μεσοεπιθετικής της γραμμής, γλυτώνοντας σε πολλές περιπτώσεις τα χειρότερα. Παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα εντός έδρας, μετρώντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, έχοντας όμως χάσει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς στις αναμετρήσεις της αυτές, λόγω της απροσεξίας της αμυντικά, αλλά και της μέτριας αποτελεσματικότητας που έβγαλε επιθετικά. Παρ’ όλα αυτά μια νίκη σήμερα θα την φέρει έστω και προσωρινά στην 1η θέση της του πρωταθλήματος και αυτό είναι το μεγάλο της κίνητρο ενόψει της σημερινής δύσκολης αναμέτρησης. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τσούρλινοβ, Τουάιν, Γουέστγουντ και Μάατσεν, ενώ προστέθηκε στη λίστα και ο Μπέγερ.

Μπέρνλι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Πούκι στο 3’ και διπλασίασε τα τέρματά του στο 16’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Όζμπορν στο 62’ και έφεραν το ματς στα ίσα με τον ΜακΜπέρνι στο 71’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Νόργουιτς προκειμένου να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον ύπνο της άμυνα των φιλοξενούμενων, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, ενώ στη συνέχεια πίεσε και κατάφερε να το διευρύνει. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να μειώνουν με τη συμπλήρωσε μιας ώρα αγώνα, ενώ στη συνέχεια βρήκαν και το γκολ της ισοφάρισης.

Τεράστια προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα πρέπει να δώσει ώστε να μπορέσει να αποφύγει στη συνέχεια τέτοιου είδους «ανατροπές». Δεν πείθει σε καμία περίπτωση τελευταία, βρίσκεται φανερά σε ντεφορμάρισμα και αυτό την απομακρύνει σίγα σιγά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Παρά το γεγονός ότι βρίσκει με συνέπεια το δρόμο προς τα δίχτυα, τα πολλά αμυντικά της προβλήματα δεν της έχουν επιτρέψει να πανηγυρίσει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Εκτός τουλάχιστον μέχρι στιγμής, χρειάζεται άμεσα αλλαγή στην εικόνα της ώστε να μπορέσει να επανέλθει ξανά στη μάχη των πρώτων θέσεων για την απευθείας άνοδο, όμως τα πράγματα έχουν δυσκολέψει σημαντικά για εκείνη, καθώς οι απουσίες της ολοένα και αυξάνονται το τελευταίο διάστημα.