* Η Μπόρνμουθ ψάχνει το πρώτο league double της επί της Μπέρνλι.

* Στον 1ο γύρο (28/10): Μπόρνμουθ – Μπέρνλι 2-1

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος ποδοσφαίρου

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Κρίσταλ Πάλας. Στο 39’ αποβλήθηκε ο Μπράουνχιλ της Μπέρνλι και για την Πάλας σκόραραν οι Ρίτσαρντς (68’), Αγιού (71’) και Ματετά με πέναλτι (79’).

Πρόσω ολοταχώς στην Τσάμπιονσιπ οδεύουν οι “clarets”, το προηγούμενο Σάββατο γνώρισαν 3η διαδοχική ήττα με συνολικό σκορ 1-11 και παραμένουν δίχως νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ από τις 23 Δεκεμβρίου, με ρεκόρ 0-2-6 έκτοτε.

Ανταγωνιστική η εμφάνιση για μία ώρα αγώνα στο Λονδίνο, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο 11 εναντίον 11. Ένα λάθος στο build up τους οδήγησε σε μαρκάρισμα αποβολής τον αρχηγό τους. Ήταν η 5η κόκκινη κάρτα που βλέπουν οι παίκτες του Κομπανί, τις περισσότερες στη λίγκα. Σε απόλυτα παθητικό ρόλο με παίκτη λιγότερο, σε δεύτερο χρόνο από στατικό δέχθηκαν το πρώτο γκολ και κατέρρευσαν.

“Πονάει πραγματικά κάθε παιχνίδι που χάνουμε, αλλά ανασυντασσόμαστε κάθε εβδομάδα και είμαστε έτοιμοι για το επόμενο τεστ. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε κάθε ευκαιρία που θα μας δωθεί.” δήλωσε ο κόουτς Κομπανί.

Στα αγωνιστικά νεά, ο αρχηγός Μπράουνχιλ (μέσος) είναι τιμωρημένος και οι Φόστερ (φορ), Κολεόσο (εξτρέμ), Ρέντμοντ (εξτρέμ), Ράμσεϊ (μέσος) τραυματίες. Ερωτηματικό ο Μπέγερ (στόπερ) που έχει χάσει αρκετά παιχνίδια.

ΜΠΕΡΝΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 7/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1 στην παράταση) από τη Λέστερ. Ο Φατάβου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 105ο λεπτό.

Άδοξα ολοκληρώθηκε η πορεία των “κερασιών” στο FA Cup, την Τρίτη απέτυχαν απέναντι στην πρωτοπόρο της Τσάμπιονσιπ, απέτυχαν συνάμα να βρουν δίχτυα σε δεύτερο κολλητό εντός έδρας παιχνίδι.

Έκανε rotation ο Ιραόλα απέναντι στη Λέστερ, κράτησε τους 5/11 ίδιους σε σχέση με την πρωταθληματική ήττα από την Σίτι (0-1). Διατήρησε την ίδια άμυνα, αλλά οι αλλαγές μπροστά έφεραν αναποτελεσματικότητα στο τελευταίο τρίτο.

Γενικότερα το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και πολλές εκατέρωθεν προϋποθέσεις. Άστοχες και οι δύο ομάδες, από τις 49 τελικές σύνολο (27-22), μόλις 10 βρήκαν εστία (4-6). Στο πρώτο ημίχρονο οι Ουνάλ, Σκοτ ξόδεψαν σημαντικές ευκαιρίες για την Μπόρνμουθ, είχε δοκάρι η Λέστερ πριν το εντυπωσιακό φαλτσαριστό στην παράταση που έκρινε την πρόκριση.

Παραμένει δίχως νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ μετά την Βοxing Day, το εντυπωσιακό 7-1-1 στο κλείσιμο του έτους έχει μετατραπεί σε 0-3-4, αλλά δεν υπάρχει ακόμα βαθμολογική ανησυχία.

“Είναι θέμα ανάκαμψης φυσικής κατάστασης μετά από δύο απαιτητικά παιχνίδια, γιατί θα χρειαστούμε μία πολύ καλή προσπάθεια την Κυριακή.” δήλωσε ο κόουτς Ιραόλα.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι ο αρχισκόρερ Σολάνκε είναι ερωτηματικό, αφού μετά το μεσοβδόμαδο ματς έχασε και τις ακόλουθες προπονήσεις. Η μαγνητική δεν έδειξε ζημιά στο γόνατο, αλλά είναι θέμα διαχείρισης πόνου.

Αντιθέτως, ο Ουνάλ (φορ) που αποχώρησε με πόνους στην κλείδα στο τελευταίο παιχνίδι είναι έτοιμος. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Άαρονς (δεξί μπακ), Φρέντερικς (δεξί μπακ), Κέλι (στόπερ/μπακ), Χιλ (μπακ), Άνταμς (μέσος).