* Επαναληπτικός αγώνας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο μετά τα δύο παιχνίδια και οι δύο ομάδες έχουν ίδιο αριθμό εκτός έδρας τερμάτων, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι.

* Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Λουκέρνη.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Μπασακσεχίρ – Μπέρνλι 0-0): Δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα κάποια από τις δύο ομάδες, κυρίως η Μπασάκσεχιρ που προσπάθησε περισσότερο, αφού η Μπέρνλι δεν είχε ούτε ένα σουτ εντός εστίας!

ΜΠΕΡΝΛΙ (92)

H Μπέρνλι αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) στο γήπεδο της Σαουθάμπτον στην πρεμιέρα της Premier League. Δεν εκμεταλλεύτηκε το δικό της καλό διάστημα, στο πρώτο ημίχρονο, όπου μπήκε δυνατά, παρά το ταξίδι στην Τουρκία. Αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα υποχώρησε, δέχθηκε έντονη πίεση, αλλά ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας της, Τζο Χαρτ, «κατέβασε τα ρολά».

Το ίδιο είχε κάνει και στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Τουρκία, όπου σταμάτησε τους αντιπάλους του σε αρκετές περιπτώσεις. Απλά εκεί η επίθεση της ομάδας ήταν ανύπαρκτη και για πρώτη φορά μετά το 2012 η Μπέρνλι είχε μόλις δύο σουτ προς την αντίπαλη εστία, με κανένα να μην είναι εντός στόχου!

Ο προπονητής της, Σον Ντάις, είπε πως είναι διαφορετικό να παίζεις συνεχόμενα παιχνίδια, ανά τέσσερις μέρες, μέσα στη σεζόν, όταν οι παίκτες έχουν βρει έναν ρυθμό, και όταν αγωνίζονται τόσο νωρίς στη χρονιά, λίγο μετά την προετοιμασία. Γι’ αυτό και πρέπει να παρουσιάζονται λίγο πιο προσεκτικοί στην αντιμετώπιση των αγώνων, αναζητώντας την ισορροπία μεταξύ ευρωπαϊκών και εγχώριων υποχρεώσεων, κάτι στο οποίο δεν είναι και συνηθισμένοι.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Πόουπ (ΤΕ), Ντεφούρ (ΜΕ), Μπρέιντι (ΜΕ), με όλους τους να λείπουν εδώ και καιρό, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Λίντεργκααρντ (ΤΕ), αν και μετά την επιστροφή του Χίτον (ΤΕ), αυτός είναι που βρισκόταν στον πάγκο και στο προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπέρνλι έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Σαουθάμπτον για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 4/4 Χ στα επίσημα της παιχνίδια, όλα με under 2,5.

Το Μπέρνλι – Μπασακσεχίρ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (147)

Η Μπασακσεχίρ ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα Τουρκίας, κερδίζοντας 2-0 εντός έδρας την Τραμπζονσπόρ, χάρη σε δύο τέρματα γνωστών ποδοσφαιριστών, αμφότερα στο τέλος κάθε ημιχρόνου. Το πρώτο ήρθε μετά από στατική φάση, από τον κεντρικό αμυντικό Ντα Κόστα, πρώην παίκτη του Ολυμπιακού στο 43ο λεπτό, με το δεύτερο να έρχεται από τον Αντεμπαγιόρ στις καθυστερήσεις.

Παρά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, ο τεχνικός της, Αμπντουλάχ Αβτσί, είναι αισιόδοξος πως μπορεί η ομάδα του να πάρει την πρόκριση. Και τόνισε πως είναι χαρούμενος που θα έχει την ευκαιρία να παίξει σε ένα αγγλικό γήπεδο, με την ατμόσφαιρα που δημιουργείται στη συγκεκριμένη χώρα.

Δεδομένου πως δεν έχει κρατήσει ποτέ το μηδέν σε ευρωπαϊκό της παιχνίδι εκτός έδρας, θα χρειαστεί να σκοράρει για να πάρει την πρόκριση. Στην προσπάθεια της αυτή αναμένεται να έχει και τον Αντεμπαγιόρ (ΕΠ), ο οποίος έλειψε από την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, στην οποία απόντες ήταν και  οι Τουράν (ΜΕ), Ερντέμ (ΑΜ) που δεν δηλώθηκαν καν στη λίστα, λόγω τραυματισμού. Και παραμένει εκτός ο Βραζιλιάνος Μοροσό (ΜΕ) που βρίσκεται με άδεια στην πατρίδα του για οικογενειακούς λόγους.

Αντιθέτως δεν θα έχει μαζί της κανένας οπαδό (!), αφού η ομάδα αποφάσισε να μην πάρει κανένα εισιτήριο από την Μπέρνλι για τον σημερινό επαναληπτικό!

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπασακσεχίρ κέρδισε 2-0 εντός την Τραμπζονσπόρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει δύο σερί under 2,5 και N/G.