*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Γουέστ Μπρομ-Μπέρνλι 1-1.

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κόβεντρι με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Μπέγερ στο 82’.

Πολύ καλή εμφάνιση και μία ακόμα νίκη για τη Μπέρνλι. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να την απειλήσουν.

Την απόσταση ασφαλείας που έχει αποκτήσει θέλει να διατηρήσει ή ιδανικά και να μεγαλώσει σήμερα. Δεύτερη σερί εντός έδρας αναμέτρηση, έχει δείξει τρομερά στοιχεία όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της, όντας η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, μετρώντας δέκα νίκες σε δεκατέσσερις αγωνιστικές. Έχει παράλληλα την καλύτερη επίθεση και ταυτόχρονα την 3η καλύτερη άμυνα, όντας τρομερά παραγωγική σε ότι αφορά τα γκολ, ενώ είναι φανερά βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα στο αμυντικό της κομμάτι. Επιβάλλει το ρυθμό της, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και προσπαθεί να «τελειώσει» τα παιχνίδια της από νωρίς, ώστε να μην αφήσει ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στις αντίπαλες ομάδες. Γνωρίζει πως σήμερα δεν θα έχει εύκολο έργο, καθώς αντιμετωπίζει την τρομερά ανεβασμένη Γουέστ Μπρομ, η οποία μπορεί να της δημιουργήσει πολλά προβλήματα αν της αφήσει αρκετούς κενούς χώρους. Σημαντική η απουσία του μέσου Κορκ που είναι τιμωρημένος, αλλά όχι και αναντικατάστατος, αφού οι επιλογές του Βίνσεντ Κομπανί είναι αρκετές στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Μπέρνλι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τσέστερφιλντ, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Το 1-0 ο Σουίφτ στο 23’ και το 2-0 ο Ρόγκιτς στο 48’. Το 3-0 πέτυχε ο Λίβερμορ στο 54’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μάλκολμ στο 90+1’.

Άνετη επικράτηση για τη Γουέστ Μπρομ και πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μπήκε δυνατά από το πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα στο σκορ, ενώ στην επανάληψη θέλησε να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση και το πέτυχε, βρίσκοντας με ευκολία δίχτυα. Στο αμυντικό της κομμάτι δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους, διατηρώντας σχετικά εύκολα το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που «τρέχει» στο πρωτάθλημα θέλει να δώσει, όμως αναμένεται να έχει αρκετά δύσκολο έργο στο σημερινό παιχνίδι. Ταξιδεύει και πάλι εκτός έδρας για να αντιμετωπίσει αυτή τη φορά την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος σε ένα πολύ δυνατό τεστ για κείνη. Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, προέρχεται από συνεχόμενες νίκες και έχει ανεβασμένη ψυχολογία, αφού κατάφερε να ανατρέψει τη τραγική κατάσταση στην οποία βρισκόταν πριν την αλλαγή προπονητή, όντας αυτή τη στιγμή στην 6η θέση της βαθμολογίας. Στις εξόδους της είναι αρκετά πιο επιρρεπής, δέχεται γκολ με μεγαλύτερη ευκολία, όμως σκοράρει εξίσου στις περισσότερες, με αποτέλεσμα να δυσκολεύει αρκετά κάθε αντίπαλο. Απουσία είναι ο εξτρέμ Τόμας-Ασάντε, ο οποίος είναι τραυματίας και την έχει βοηθήσει αρκετά στο σκοράρισμα από τότε που ανέλαβε ο Κάρλος Κορμπεράν, όμως το βάθος στο ρόστερ του είναι τέτοιο που δεν αναμένεται να επηρεάσει ιδιαίτερα την απόδοση της ομάδας του.