* Στον 3ο όμιλο συμμετέχουν και οι Μορεϊρένσε, Εστρέλα Αμαδόρα

* No Goal τα 7/8 μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Μπενφίκα στα 6 τελευταία μεταξύ τους (5-1-0)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Μούσα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, ο Ζοάο Σίλβα ισοφάρισε για την Εστρέλα στο 22’ και ο Τσικίνιο με πέναλτι (29’) ανέκτησε το προβάδισμα για την Μπενφίκα. Ο Ντράξλερ πέτυχε το τρίτο γκολ στο 90’ και στις καθυστερήσεις ο Ενρίκε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεν θα μπορούσε να σταματήσει το εκπληκτικό ξεκίνημα της Μπενφίκα στην σεζόν απέναντι σε ομάδα της Segunda Liga, το κοντέρ έγραψε 23-3-0 με το διπλό της Κυριακής για την πρεμιέρα του ομίλου στο Λιγκ Καπ.

Με υπέροχο συνδυασμό και ανάλογο τελείωμα από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ με το Μούσα, από στατική φάση απάντησαν άμεσα οι γηπεδούχοι. Άμεση και πειστική η αντίδραση των “αετών”, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες πριν και μετά το 1-2 στο πρώτο ημίχρονο. Είχε φάσεις για τρίτο γκολ και στο δεύτερο μέρος, τελικά το βρήκαν σε transition στο φινάλε. Ενδιάμεσα χρειάστηκε και ο Βλαχοδήμος στο ματς, οι γηπεδούχοι έπαιξαν θαρραλέα και μείωσαν στην τελευταία φάση από λάθος απροσεξίας.

“Έχουμε συνηθίσει να παίζουμε με ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών, το κάναμε στο Κύπελλο και την προηγούμενη εβδομάδα. Θα αναλύσουμε τον αντίπαλο και θα τον αντιμετωπίσουμε με σεβασμό όπως πάντα” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ, ο οποίος θα έχει και πάλι να διαχειριστεί πολλές απουσίες λόγω Μουντιάλ.

Εκτός του τραυματία Άουρσνες (χαφ) και του άρρωστου Βερίσιμο (στόπερ), λείπουν στο Κατάρ οι Ζοάο Μάριο (χαφ), Αντόνιο Σίλβα (στόπερ), Ράμος (φορ), Οταμέντι (στόπερ), Μπα (δεξί μπακ), Φερνάντες (χαφ).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραραν 2+ γκολ στα 11/12 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΕΝΑΦΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Μορεϊρένσε για το Λιγκ Καπ. Η Πεναφιέλ προηγήθηκε με τον Ρομπέρτο στο 30ο λεπτό, αλλά η Μορεϊρένσε γύρισε το παιχνίδι με Πέτκοφ (80’) και Λουίς (89’).

Οι έτσι κι αλλιώς λιγοστές ελπίδες πρόκρισης από τον όμιλο ελαχιστοποιήθηκαν για την Πεναφιέλ με την ήττα της πρεμιέρας στον όμιλο την προηγούμενη Πέμπτη.

Κρατούσε το “τρίποντο” στα χέρια της μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η ανώτερη ποιοτικά Μορεϊρένσε βρήκε τις λύσεις στο φινάλε για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Μόλις μία νίκη έχει καταφέρει η ομάδα του Φίλο τον τελευταίο ενάμιση μήνα (1-2-4), αυτή πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος με την Μπενφίκα Β’ (1-2 εκτός). Με αυτήν ανέβηκε στην 11η θέση της Segunda Liga, στο -4 από την 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.