* Αήττητη η Μπενφίκα στα 9 τελευταία μεταξύ τους (4-5-0).

* Στο 1ο γύρο (03/12): Μορεϊρένσε – Μπενφίκα 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μαρσέιγ. Ο Ράφα Σίλβα (16’) άνοιξε το σκορ, ο Ντι Μαρία (52’) έκανε το 2-0 κι ο Ομπαμεγιάνγκ (67’) μείωσε για τους Μασσαλούς.

Ένεση ηθικού η νίκη της Πέμπτης για τους “αετούς” μετά τις αποτυχίες στα ντέρμπι της Λισαβόνας, παρότι χάθηκε η ευκαιρία να πάνε με σημαντικό πλεονέκτημα στην ρεβάνς του Βελοντρόμ.

Ο Μπα (δεξί μπακ) έχασε τεράστια ευκαιρία (5’) ν’ ανοίξει το σκορ, το έκανε τελικά ο Ράφα, μέσα από ωραία συνεργασία. Δεν απειλήθηκε στο πρώτο μέρος η Μπενφίκα και σε transition, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου, ντούμπλαρε το προβάδισμά της, με τον έτερο ηγέτη του συνόλου. Έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά ένα λάθος του νεαρού της στόπερ Σίλβα σε κάθετη των Γάλλων έδωσε την ευκαιρία στον Ομπαμεγιάνγκ να αφήσει ανοιχτή την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, η ήττα του προηγούμενου Σαββάτου στο “Αλβαλάδε” (2-1) ήταν καταδικαστική, αφού η Σπόρτινγκ έχει ξεφύγει στο +7 μετά και την προχθεσινή της επικράτηση.

Βελτιωμένη η απόδοση των “αετών” στο τρίτο ντέρμπι του 2024, αντέδρασαν σωστά στην ψυχρολουσία του 1ου λεπτού (1-0) και είχαν τις καλύτερες στιγμές για να γυρίσουν το ματς (0.96 – 1.32 xGoals), πριν δεχθούν το καθοριστικό γκολ στις καθυστερήσεις, σε “ριμπάουντ” από κόρνερ.

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένοι μετά το ντέρμπι είναι οι Οταμέντι (στόπερ), Άουρσνες (μπακ/χαφ), δηλαδή οι δύο εκ των τριών με τα περισσότερα λεπτά στην σεζόν. Οι Αραούζο και Μοράτο προορίζονται για αντικαταστάτες στην 4αδα της άμυνας. Ενδεχομένως να γίνει μερικό rotation μεσοεπιθετικά με το μυαλό στη Μασσαλία.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Κάστρο (26’) άνοιξε το σκορ για τη Μορεϊρένσε, με αυτογκόλ σε πέναλτι (43’) έγινε το 2-0, αλλά οι Λουίς (54’), Κίκας (83’) ισοφάρισαν για την Εστρέλα.

Απρόσμενη η εξέλιξη του αγώνα της περασμένης Κυριακής για τους “βερδεμπράνκος”, πρωτόγνωρο για τη φετινή υπερβατική τους σεζόν το να ισοφαριστούν από προβάδισμα δύο τερμάτων.

Μπήκε ζωηρά στο ματς η Μορεϊρένσε, απείλησε σε δύο στατικές φάσεις του πρώτου 20λεπτου και τελικά προηγήθηκε με σουτ εκτός περιοχής απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Σε μετάβαση κέρδισε το πέναλτι για το 2-0 και πήγε στην ανάπαυλα δίχως να κινδυνεύσει.

Άλλαξε εντυπωσιακά το σκηνικό στο δεύτερο μέρος. Η Εστρέλα πήρε την επιθετική πρωτοβουλία (61% κατοχή), πίεσε ψηλά και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες ενδιάμεσα στα γκολ ισοφάρισης. Αμφότερα από την αριστερή πλευρά. Στις καθυστερήσεις, η Μορεϊρένσε είχε δοκάρι σε φάουλ.

“Περιμένω μια δυνατή Μπενφίκα, που δεν έχει περιθώρια να χάσει βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο με τη Σπόρτινγκ. Πιστεύω ότι θα είναι μια Μπενφίκα όπως ήταν με τη Μαρσέιγ. Δείξαμε θάρρος και φιλοδοξία απέναντι στις μεγάλες ομάδες. Ας μην ξεφύγουμε από αυτό. Θα προσπαθήσουμε να έχουμε την κατοχή της μπάλας.” δήλωσε ο κόουτς Μπόρζες.

Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν οι σημαντικοί στη μεσαία γραμμή Οφόρι και Άλαν, αντιθέτως παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μάντσον (μέσος), Ερνάνι (εξτρέμ).