* 3η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία)

* Η Μπενφίκα χρειάζεται νίκη με διαφορά 2 τερμάτων και πάνω για να προκριθεί στα ημιτελικά του θεσμού

* Η Κοβίλια έχει αποκλειστεί

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εύκολο το έργο της Μπενφίκα την Κυριακή στην έδρα της ντεφορμέ Φαμαλικάο (1-4), έστω κι αν χρειάστηκε το Βλαχοδήμο σε μία περίπτωση. Ο Νούνιες με χατ τρικ την οδήγησε στην ευρεία νίκη και διατηρήθηκε στο -4 από Πόρτο και Σπόρτινγκ στην κορυφή της Primeira Liga.

Είχε προηγηθεί η αγχωτική νίκη στην αυλαία των ομίλων του Champions League επί της Ντινάμο Κιέβου (2-0), με την οποία πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ.

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου για το Λιγκ Καπ είχε αναδειχθεί ισόπαλη με την Γκιμαράες εκτός έδρας 3-3, παρότι προηγήθηκε 0-2 και 1-3 στο πρώτο ημίχρονο. Σήμερα χρειάζεται νίκη και να καλύψει το -2 στη διαφορά τερμάτων από την Γκιμαράες για να πάρει αυτή την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Φαμαλικάο. Ο Νούνιες μόλις 6’ έδωσε προβάδισμα στην Μπενφίκα, ο ίδιος έκανε και το 0-2 στο 14’. Η Φαμαλικάο απείλησε με τον Μπανζά και μείωσε με τον Ροντρίγκες στο 25’. Ο Βλαχοδήμος αποσόβησε την ισοφάριση. Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα της επανάληψης ο Ράφα Σίλβα έκανε το 1-3 και στο 56’ ο Νούνιες ολοκλήρωσε το χατ τρικ για το 1-4.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΟΒΙΛΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αγγαρεία κάνει σήμερα η Κοβίλια, έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού, αφού στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου ηττήθηκε εντός έδρας από την Γκιμαράες με 0-2.

Σε κάκιστη αγωνιστική κατάσταση, κινδυνεύει με υποβιβασμό στην 3η κατηγορία της Πορτογαλίας, αφού είναι δίχως νίκη στη Segunda Liga από τον Δεκαπενταύγουστο! Έκτοτε έχει ρεκόρ 0-6-6, έχασε και τα τρία τελευταία παιχνίδια της με 7 γκολ παθητικό και είναι εντός επικίνδυνης ζώνης!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Λεϊσόες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Καντανέδε (47’) και Σίλβα (61’), η Κόβιλια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Χάιμε.