*Επαναληπτικός αγώνας της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με τον πρώτο αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Γαλατάσαραϊ – Μπενφίκα 1-2 (54΄Λουγιντάμα – 27΄(πεν.) Σάλβιο, 64΄Σεφέροβιτς

*Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες και στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την σεζόν 2015-16, με την Γαλατά να κερδίζει 2-1 εντός έδρας και αντίστοιχα την Μπενφίκα να κερδίζει κι αυτή 2-1 εντός έδρας.

*Η Μπενφίκα μετρά μόλις 1 ήττα στα 20 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ τα 10 από τα 11 τελευταία παιχνίδια της Γαλατά στη διοργάνωση, έληξαν και G/G.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, κερδίζοντας εκτός έδρας την Γαλατά με σκορ 2-1. Η Μπενφίκα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάλβιο στο πρώτο μέρος, αλλά η Γαλατά απάντησε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Λουγιντάμα. Ωστόσο λίγο αργότερα ο φορμαρισμένος Σεφέροβιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πορτογάλους, που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασαν τις 6 συνεχόμενες νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια τους.

Στο πρωτάθλημα άλλωστε, η Μπενφίκα έκανε το καθήκον της, πέρασε με 3-0 από την έδρα της Άβες και συνεχίζει να καταδιώκει την Πόρτο. Μόλις στο 3΄ ο Σάμαρης έβγαλε όμορφα για τον Σεφέροβιτς, που κατέβασε με το στήθος και  πλάσαρε για το 0-1. Η Μπενφίκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 36΄ ο Ράφα Σίλβα έκανε το 2-0 με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Μάλιστα στο 59΄ ο νεαρός Φέρο, με έξυπνη λόμπα από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 3-0, αλλά λίγο αργότερα, στο 64΄ αποβλήθηκε.

Παραμένει έτσι στο -1 από την κορυφή και την Πόρτο, την οποία αντιμετωπίζει στο «Ντραγκάο» σε δύο αγωνιστικές, αφού πρώτα προηγείται το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Τσάβες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός ο αμυντικός Ζαρντέλ, ο μέσος Φέισα και ο εξτρέμ Σάλβιο.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 over στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Betshop).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-0 επί της Άβες, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το Μπενφίκα – Γαλατάσαραϊ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, χάνοντας με σκορ 2-1 από την Μπενφίκα και πλέον καλείται να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στη Λισσαβόνα, αν θέλει να συνεχίσει στην διοργάνωση. Η Μπενφίκα μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάλβιο στο πρώτο μέρος, αλλά η Γαλατά απάντησε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Λουγιντάμα. Ωστόσο λίγο αργότερα ο Σεφέροβιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πορτογάλους, που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στο πρωτάθλημα πάντως ήταν εντυπωσιακή, κερδίζοντας εκτός έδρας την Κασίμπασα με σκορ 4-1. Η τελευταία προηγήθηκε στο 14΄ με τον Τρεζεγκέ, ωστόσο λίγο αργότερα ο Μπελχαντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Φεγκουλί έδωσε το προβάδισμα στη Γαλατά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Ο Αλγερινός εξτρέμ μάλιστα με άλλα δύο γκολ στην επανάληψη, ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ – τρικ, διαμορφώνοντας και το τελικό 1-4.

Έτσι η Γαλατά παράμεινε στην 2η θέση και στο -6 από την πρωτοπόρο Μπασακσεχίρ κι ενώ ακολουθεί εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ακισάρσπορ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός ο πλάγιος μπακ Λίνες και ο μέσος Φερνάντο.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Κασίμπασα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.