*19η αγωνιστική

*NG & under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Μόντενα. Στο 22′ ο Ακάμπορα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Ντιαό ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45′. Ο τελευταίος αστόχησε σε πέναλτι μόλις στο 8′.

Έχοντας τον τερματοφύλακα Παλεάρι σε εγρήγορση όποτε χρειάστηκε (σ.σ. έσωσε και πέναλτι μόλις στο 8′), η Μπενεβέντο κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από την έδρα της Μόντενα (1-1) την προηγούμενη βδομάδα. Δέχτηκε ισχυρή πίεση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, μετά το χαμένο πέναλτι του Ντιαό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Κόντρα στη ροή άνοιξε το σκορ με όμορφη ατομική προσπάθεια του Ακάμπορα.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να απειλήσει με μακριά σουτ δίχως να απασχολεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. “Σταματήσαμε να πιέζουμε μετά το 1-0, κάναμε αρκετά λάθη”, είπε ο προπονητής Καναβάρο. Μία ήττα σε οχτώ αγωνιστικές γνώρισαν οι “μάγισσες” (τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες): Αυτή από την Παλέρμο στο “Ciro Vigorito” (1-0). Εξέτισε την ποινή του ο Κουτσουπιάς, δεν υπολογίζονται μόνο οι Βόκιτς και Λετίτσια.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βενέτσια. Χάρη σε ντοπιέτα του Λίζι (8′, 15′) οι γηπεδούχοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα με Πογιανπάλο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του “Renato Curi” με περισσότερη όρεξη και προηγήθηκε με ένα εξαιρετικά τυχερό γκολ μόλις στο 8′: Ο Λίζι έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα της Βενέτσια για το 1-0. Λίγο αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν για το 2-0.

Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον τερματοφύλακα Γκόρι, μέχρι λίγο πριν τη συμπλήρωση των καθυστερήσεων. Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Περούτζια που παραμένει ουραγός και στο -4 από τη ζώνη ασφαλείας. Εκτός έδρας πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε εννέα αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, έξι ήττες): Αυτή επί της Ρετζίνα (3-2) στις 22 Οκτωβρίου. Δύο σημαντικότατες απουσίες μετράει η Περούτζια για τη σημερινή αναμέτρηση: Πρόκειται για τους Κουράδο (τιμωρημένος) και Ντι Καρμίνε (τραυματίας).